HIV - czego powinniśmy się bać?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2015 17:00
Mimo coraz większych nakładów finansowych przeznaczonych na walkę z wirusem, przybywa osób zarażonych HIV. - Pieniądze są na leczenie, nie na profilaktykę – wyjaśnia prezes Społecznego Komitetu ds. AIDS.
Audio
  • Na czym polega letnia kampania „Let’s Talk About Sex”? (Się mówi/Czwórka)
  • O skutecznej profilaktyce i leczeniu wirusa HIV i ludzi chorych na AIDS mówi Tomasz Małkuszewski - prezes Społecznego Komitetu ds. AIDS
Czerwona wstążka jest symbolem solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDS
Czerwona wstążka jest symbolem solidarności z zakażonymi HIV i chorymi na AIDSFoto: PAP/DPA/Jens Kalaene

Tymczasem Naczelna Izba Kontroli ostrzega, że najgroźniejszym skutkiem braku profilaktyki może być coraz większa liczba "nieświadomych zakażeń". - Ludzie ciągle nie wiedzą, w jaki sposób można zarazić się HIV. Większość też myśli, że ten problem ich nie dotyczy - mówi Tomasz Małkuszewski. - Najlepszy dowód to badania, z których wynika, że nawet 70 proc. osób żyjących z HIV nie wie, że ma tego wirusa.

Gość Czwórki opowiada, jak wygląda i ile kosztuje leczenie osób, u których wykryto HIV. Ttłumaczy też, w jaki sposób regularne badania mogą uratować nam życie.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Tomasz Małkuszewski (Społeczny Komitet ds. AIDS)

Data emisji: 23.07.2015

Godzina emisji: 14.00

kul/mm

 

Czytaj także

Wirus HIV, zachorowania na AIDS - prawdy i mity

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 17:30
Jak wynika z badań, Polacy mają coraz mniejszą wiedzę na temat HIV. Co drugi w nas jest przekonany, że można zarazić się przez dotyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy wygraliśmy wojnę z HIV? Trwała remisja. Pierwszy taki przypadek w historii

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 16:09
Młoda Francuzka, nosicielka wirusa HIV, od dwunastu lat jest zdrowa, choć nie bierze żadnych leków. Co prawda nie można mówić o całkowitym wyleczeniu choroby, ale naukowcy mają nowe nadzieje związane z tym przypadkiem.
rozwiń zwiń