Miasta duszą się od smogu. Co zrobić, by przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 17:01
Polska, obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, a w wielu miastach, m.in. Krakowie i Warszawie, przekraczane są dopuszczalne normy stężenia smogu na metr kwadratowy.
Audio
  • Jak możemy walczyć ze smogiem w polskich miastach i co robić, by nie pogarszać sytuacji? (Się mówi/Czwórka)
Krakowianie zakładają maski przeciwpyłowe z powodu smogu, panującego w mieście. Zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, chorych i dzieci.
Krakowianie zakładają maski przeciwpyłowe z powodu smogu, panującego w mieście. Zanieczyszczone powietrze jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, chorych i dzieci.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Słuchaj także
Plastik 1200.jpg
Naszą planetę ocalą plastikożerne owady?

Smog, czyli mieszanina różnych, najczęściej szkodliwych dla człowieka, substancji, to efekt m.in. nadmiernej emisji spalin samochodowych. Najbardziej niebezpiecznym czynnikiem, który zawiera smog, jest benzoepiren - rakotwórczy dla człowieka gaz, powstający na przykład podczas palenia śmieci. - Rozwiązanie problemu leży po stronie prawodawcy. Przykładem jest Kraków, w którym opracowano i wdrożono program, dzięki któremu miasto to w ciągu najbliższych kilku lat smogu będzie mogło się w dużej mierze pozbyć - mówił w Czwórce Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia i tłumaczył, na czym polegać mają krakowskie zmiany. Magdalena Brodowska tłumaczyła zaś, jak radzą sobie z problemem smogu mieszkańcy inny europejskich krajów.

Eksperci mówili także, dlaczego powietrze zanieczyszczone jest także wyjątkowo w… zimowych kurortach i czemu nasz kraj plasuje się tak wysoko w niechlubnych rankingach, skoro nie jesteśmy ani najliczniejszym, ani najbardziej uprzemysłowionym krajem na terenie UE.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Magdalena Brodowska (Departament Monitoringu Informacji O Środowisku Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 10.11.2015

Godzina emisji: 14.00

kd/mp

Czytaj także

Domy z betonu. W polskich miastach brakuje zieleni?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 18:00
Podczas gdy w Europie trwa moda na zakładanie miejskich ogrodów działkowych, u nas wycina się drzewa, by budować osiedla i sklepy. Czym to grozi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz pomóc pszczołom? Załóż własne pszczelarium!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 17:10
Coraz więcej mieszkańców wielkich miast zakłada własne pszczelaria i chce chronić pszczoły. Okazuje się, że to wcale nie jest trudne.
rozwiń zwiń