Polskie Radio
Section05
rozwój

NCBR otwiera 2. konkurs Innoglobo. "Polscy przedsiębiorcy i naukowcy nie obawiają się wypłynąć na szerokie wody"

Polscy innowatorzy ponownie mogą starać się o dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych w ramach Programu Innoglobo NCBR. Budżet drugiego konkursu to 10 mln zł. Według Centrum już pierwszy konkurs pokazuje, że polscy przedsiębiorcy i naukowcy nie obawiają się wypłynąć na szerokie wody.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA NCBR konkurs innowacje firma badania rozwój dofinansowanie

KE podwyższa prognozy gospodarcze dla Polski na ten rok. Co w 2023 r.?

Komisja Europejska podwyższyła prognozy gospodarcze dla Polski na ten rok, natomiast na przyszły obniżyła. Według szacunków Komisji polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 5,2 procent. To o półtora punktu procentowego więcej niż przewidywania w maju. W przyszłym roku natomiast PKB Polski wzrośnie o 1,5 procent. W maju Komisja przewidywała, że będzie on o połowę wyższy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa POLSKA Komisja Europejska rozwój GOSPODARKA

Koniec Forda Focusa? Nie będzie kolejnej generacji kultowego już "kompaktu"

To nie pierwszy przypadek, kiedy to słynny model samochodu nie doczeka się kolejnego następcy. Miliony osób na całym świecie wybrało Forda Focusa, ale po ponad 25 latach przyjdzie czas na koniec pewnej epoki. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 ford ford focus kompakt Stany Zjednoczone rozwój

Kongres 590. Buda: nie patrzmy na gospodarkę z nostalgią, szukajmy swojej szansy

Nie powinniśmy się ścigać z Niemcami, czy wyprodukujemy więcej volkswagenów, tylko znaleźć coś, co jest nowego i konkurować na równych zasadach. (...) To samo dotyczy stoczni. Dzisiaj budujemy całą branżę offshorową. I to jest wielka szansa np. dla stoczni, które budowałyby elementy, które by się do tego nadawały, żeby te wszystkie komponenty, czy jakaś ich część była polska. I tu możemy zbudować się jako potęga - mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka GOSPODARKA Waldemar Buda Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 rozwój nowe technologie

Premier Morawiecki zapowiada dalsze inwestycje w małe miasta. Podał przykład Prowansji i Toskanii

Premier Mateusz Morawiecki w Opocznie (łódzkie) mówił, że rząd konsekwentnie realizuje program wyrównywania szans. - Skoro małe miasta Prowansji czy Toskanii mogą być przedmiotem zazdrości całej Europy (...) to dlaczego Polska ma się rozwijać głównie w dużych metropoliach - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki miasto rząd rozwój infrastruktura samorząd Program Inwestycji Strategicznych

Doradcy ds. innowacji wsparli setki polskich firm. "Konsultacje mogą rozwiać wszelkie wątpliwości"

750 przedsiębiorstw skorzystało od 2019 r. z usług bezpłatnych doradców innowacyjnych, którzy pomagali firmom opracować i wdrożyć nowe produkty. Jak wynika z danych Centrum Projektów Badawczych UE, wśród innowacji znalazły się m.in. domy na wodzie, recykling produktów OZE, system do zdalnego zarządzania ruchem w portach czy terminalach, czy też opracowanie nowej formuły produkcji pieczywa bez sztucznych dodatków i konserwantów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma innowacje przedsiębiorstwo rozwój pomoc UE

Gry planszowe dla dorosłych – bawią i uczą o naszych talentach

Gry planszowe to nie zabawa. W każdym razie nie tylko zabawa. To także okazja do wydobycia i rozwijania ukrytych w nas talentów, nauki budowania zespołu i przełożenia relacji ze swoimi partnerami w grze na relacje ze współpracownikami. O tym, jak gry planszowe mogą zmieniać ludzi i ich spojrzenie na świat, opowiedziały Jagoda Gandziarowska-Ziołecka i Patrycja Zielińska z Pracowni Gier Szkoleniowych.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka gra planszowa gry planszowe rozwój rozwój firmy rozwój osobisty praca pracownicy

Polskie start-upy tworzą coraz lepsze systemy cyberbezpieczeństwa. PARP łączy je z dużymi przedsiębiorstwami

Ponad 95 proc. polskich firm stosuje środki bezpieczeństwa ICT chroniące przed cyberatakami - wynika z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Firmy oferujące zabezpieczenia ICT mogą otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych w ramach programów PARP. Środki bezpieczeństwa ICT w znaczniej zostały opracowane przez rodzime startupy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberbezpieczeństwo PARP firma dofinansowanie rozwój startup

Możliwość rozwoju zawodowego staje się coraz ważniejsza. Dla większości to niezbędny element pracy

Prawie połowa pracowników w Polsce zamierza zmienić pracę, jeśli nie będzie mieć zapewnionych możliwości rozwoju. Pracownicy z innych krajów europejskich przykładają jeszcze większą wagę do rozwoju niż Polacy. Oferowanie możliwości rozwoju jest konieczne, aby przyciągnąć i zatrzymać talenty w organizacji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma praca szkolenia rozwój pracownik społeczeństwo

Andrzej Adamczyk: nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań Funduszu Rozwoju Dróg

- Nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań w ramach Funduszu Rozwoju Dróg - ocenił minister infrastruktury. Andrzej Adamczyk wziął udział w jednym z paneli dyskusyjnych w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach. Zapowiedział, że do końca dekady z tego funduszu na poprawę jakości dróg zostanie przeznaczonych ok. 40 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo infrastruktury Andrzej Adamczyk społeczeństwo rozwój drogi infrastruktura transport inwestycje GOSPODARKA