Młodzi kierowcy. Jak nauczyć ich pokory?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 18:35
- Nastolatkowie już na kursach powinni pytać o wszystko, co ich nurtuje, czego nie są pewni. Nie robią tego, bo się wstydzą, wolą "kozaczyć" - mówił Tomasz Kulig.
Audio
  • Ewa Tokarczyk i Tomasz Kulig o tym, jak wychowywać odpowiedzialnych kierowców (Się mówi/Czwórka)
Jak przekonywali goście Czwórki, nie ma przecież głupich pytań. Dlatego o skutki pisania sms-ów podczas jazdy też warto zapytać.
Jak przekonywali goście Czwórki, "nie ma przecież głupich pytań". Dlatego o skutki pisania sms-ów podczas jazdy też warto zapytać. Foto: Glow Images/East News

Już w roku 2017 wejść w życie mają nowe przepisy dotyczące świeżo upieczonych kierowców. Według statystyk bowiem młodzi kierowcy powodują 23 proc. wszystkich wypadków drogowych w naszym kraju. - Nie zdajemy sobie sprawy, że często naśladują nas, dorosłych. Jeździmy brawurowo i oni - nawet podświadomie - powtarzają nasze błędy - mówiła o przyczynach nieodpowiedzialnych zachować młodych ludzi na drodze psycholog transportu Ewa Tokarczuk. Podkreślała, że problem może wynikać także z faktu, że dziś wielu posiadaczy aut to kierowcy w pierwszym pokoleniu, którzy nie mieli dobrych, a często żadnych wzorców. A, jak przekonywał instruktor jazdy Tomasz Kulig, nasza agresja na drodze budzi podobne emocje u innych kierowców, dlatego zanim wyprzedzimy kogoś niezgodnie z przepisami, powinniśmy się zastanowić.

Eksperci tłumaczyli także, jak dokładnie zmienią się przepisy drogowe, ale mówili też, dlaczego łatwiej nauczyć pokory na drodze i odpowiedzialności nastoletnie dziewczęta niż chłopców. W programie dowiedzieliśmy się również, jak przebiega "wychowanie komunikacyjne" w innych krajach Europy i dlaczego tam jest ono skuteczniejsze.

***

Tytuł audycji: Się mówi

ProwadziJakub Jamrozek

Goście: Ewa Tokarczyk (psycholog transportu), Tomasz Kulig (szkoła nauki jazdy Kulikowisko)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/mm

Czytaj także

Mistrzyni driftingu: kobiety to świetni kierowcy!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 13:00
- Wciąż za często operuje się skrótami myślowymi, które nie są prawdą. Panie świetnie potrafią prowadzić samochody, nie gorzej od facetów - powiedziała w Czwórce mistrzyni driftingu Karolina Pilarczyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotoradary. Poprawa bezpieczeństwa czy skok na kasę kierowców?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 07:00
Tylko 60 procent zdjęć zrobionych przez fotoradary nadaje się do wykorzystania - wynika z badań NIK. Czy system badania prędkości w Polsce jest bezużyteczny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe miasto albo kraj - jak się odnaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 17:20
Psycholog i trener Mateusz Grzesiak podkreśla, że przeprowadzka do innego miejsca zawsze łączy się z koniecznością przystosowania się do nieco innej kultury.
rozwiń zwiń