Okrutne odchudzanie. Strzeż się anoreksji i bulimii

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 15:50
- Bulimia i anoreksja to bardzo poważne choroby psychiczne. Wbrew pozorom obie, nieleczone są śmiertelne - mówi Danuta Wieczorkiewicz, psycholog z Fundacja "Zobacz... Jestem".
Audio
  • Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk Dietosfera.pl oraz Danuta Wieczorkiewicz, psycholog z Fundacji "Zobacz... Jestem" opowiadają o anoreksji i bulimii (Się mówi/Czwórka)
Anoreksja czy bulimia to nie są choroby ostatnich 30-lat, ich objawy opisywano już w starożytności
Anoreksja czy bulimia to nie są choroby ostatnich 30-lat, ich objawy opisywano już w starożytności Foto: Glow Image/East News

- To dwie różne choroby, ale w każdej z nich trzeba zadbać o czynnik żywieniowy. Najpierw jednak taka osoba musi być pod opieką psychologa - mówi Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk z portalu Dietosfera.pl.

Jak potwierdza Danuta Wieczorkiewicz psycholog z Fundacji "Zobacz... Jestem" obie choroby są coraz lepiej zbadane. Okazuje się, że często mają one podłoże biologiczne i genetyczne, dochodzi do tego czynnik społeczny, a także rodzinny. W diagnozach odchodzi się jednak od koncepcji, że relacje domowe są tu faktorem pierwszoplanowym.

Goście Czwórki zdradzają, że ogromny wpływ na nasze zaburzenia odżywiania ma styl życia. Wyjaśniają, które zachowania naszych bliskich - przyjaciół, rodziny - powinny wzbudzić nasz niepokój. Wyjaśniają również, gdzie szukać pomocy.

***

Tytuł audycji: "Się mówi"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Magdalena Czyrynda-Koleda (dietetyk z portalu Dietosfera.pl), Danuta Wieczorkiewicz (psycholog z Fundacji "Zobacz... Jestem")

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 14.00

pj/kul

Czytaj także

Problemy z jedzeniem - jak leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 11:26
O bulimii i anoreksji mówi się od kilkunastu lat . Ale to nie wszystkie zaburzenia odżywiania, o których warto wiedzieć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzenie jako źródło cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 10:30
Anoreksja i bulimia to wierzchołek góry lodowej. - W zaburzeniach odżywiania jest więcej rozpoznanych jednostek, ale jedna przyczyna: zaburzone emocje - wyjaśnia Anna Niedzielska.
rozwiń zwiń