Sosno Ska Party. W Sosnowcu króluje ska

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2022 13:04
11 czerwca Sosnowiec zajmie miejsce miasta króla ska. Sześć znakomitych zespołów, trzy z Polski, trzy z zagranicy, wystąpi na scenie w amfiteatrze na festiwalu Sosno Ska Party. 
Skankan
SkankanFoto: Czwórka/Adrian Zając

Jednym z organizatorów Sosno Ska Party jest Szczepan Lach, wokalista zespołu Skankan, który od niemal trzydziestu lat zaraża muzyką ska. 

- Sosno Ska Party to pierwsza nasza impreza w tak dużym formacie. Wcześniej w Sosnowcu odbywały się imprezy na mniejszą skalę. Były też Dni Sosnowca, na których graliśmy, ale nigdy nie odbywały się one w jednym nurcie muzyki ska - mówi Szczepan Lach, wokalista Skankana. 

Sosnowiec w tym roku kończy 120 lat. A ska w Sosnowcu gra niemal trzy dekady. - Ska w naszym mieście wiąże się z powstaniem zespołu Skankan w 1993 roku - mówi gość Makena. - Myślę, że niektórzy w Polsce dzięki Skankanowi usłyszeli ten gatunek muzyczny i tak to się zaczęło - dodaje. 

Szczepan Lach zdradza, że wielu myślało o festiwalu w Sosnowcu, który by obejmował takie gatunki jak ska, reggae, rock and roll. Muzyczna scena zagłębiowska to sporo tego typu muzyków. Jednym z elementów, które rozsławiły ska w Zagłębiu, były imprezy z lat 90. - Wtedy odbyły się ska party, 4-5 takich imprez. - Graliśmy muzykę z płyt CD w klubie Ikar. Zainteresowanie tymi wydarzeniami przeszło nasze wyobrażenie - relacjonuje gość Czwórki. 

Podczas Sosno Ska Party wystąpi sześć zespołów. Trzy to reprezentanci rodzimej sceny ska: Skankan, weterani z Mr. Zoob i żywiołowa ska-reggae’owa Cała Góra Barwinków. Druga trójka reprezentuje zagranicę: 8°6 Crew z Francji, grające mieszkankę ska, skinhead reggae i dub, Les Skartoi z Grecji, ska i rocksteady z Anastasią na wokalu oraz Nevile Staple Band - From The Specials, formacja, której przewodzi jamajski wokalista legendarnej grupy The Specials.

- Chcemy pokazać wszechstronność tego stylu. Każda kapela ma swoje brzmienie, swój styl i w wielu tych zespołach można doszukać się wielu gatunków - podkreśla organizator. 

Wydarzenie rozpocznie się o 16.00 w amfiteatrze Muszelka w Parku Miejskim im. Jacka Kuronia w Sosnowcu. Imprezę poprowadzi Czwórkowy dziennikarz Mirosław "Maken" Dzięciołowski.

Posłuchaj
24:53 czwórka strefa dread 06.06.2022 22.22.04 22.35.57.mp3 Szczepan Lach opowiada o festiwalu Sosno Ska Party (Strefa Dread/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: Szczepan Lach ​(wokalista zespołu Skankan, organizator festiwalu Sosno Ska Party)

Data emisji: 06.06.2022

Godzina emisji: 22.11

pj

Czytaj także

Miss Pat: dedykowaliśmy się naszej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 22:00
Ma 83 lata, chińsko-indyjskie korzenie, jest legendą w historii reggae - Miss Pat. Jej początki w biznesie nie były łatwe, przeszkadzała płeć, jednak po latach już nikt nie kwestionuje jej roli i zasług. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Immanuel powraca z nową płytą. Jest pełna światła

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 15:56
Pomysł stworzenia zespołu Immanuel narodził się w 1983 roku na I piętrze bloku przy Pańskiej 57. Od początku swojej działalności muzycy grali w kontrze do systemu, przekazywali duchowy aspekt nadziei, zmian, które miały nadejść wraz z upadkiem ówczesnego, absurdalnego systemu.
rozwiń zwiń