Dub Side of AS 1 - wyjątkowa kompilacja dubów i remiksów od As One

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2022 14:00
Activatora i Smoka niektórzy znają z ich występów na muzycznej scenie. Przez szersze grono od lat są jednak kojarzeni ze studiem As One, które założyli w 2006 roku. To czołówka produkcji muzycznej reggae, dub, world i innej w naszym kraju. 
Mariusz Dziurawiec i Jarosław Smak ze Studia As One oraz Maken
Mariusz Dziurawiec i Jarosław Smak ze Studia As One oraz MakenFoto: Czwórka

Studio AS One powstało w Warszawie w lutym 2006 roku i od samego początku zlokalizowane jest w centrum stolicy Polski. Założycielami i właścicielami studia jest dwójka producentów muzycznych - Jarosław "Smok" Smak oraz Mariusz "Activator" Dziurawiec. Obaj mają spore doświadczenie i ugruntowaną pozycję na rynku muzycznym. Smok jako gitarzysta udzielał się w takich formacjach polskiej sceny niezależnej jak Post Regiment, Falarek Band, Pesd, a obecnie Ye.stem. Swoje producenckie szlify zdobywał w Studio Złota Skała Roberta Brylewskiego. Activator grał na gitarze basowej m.in. w Stage of Unity. Od lat współpracuje z Kapelą ze Wsi Warszawa. Jest też dub masterem Joint Venture Sound System. Nagrywał w takich miejscach jak Tuff Gong Studio na Jamajce czy Ariwa Sounds w Londynie.

W studiu Czwórki producenci z As One przyznają, że swoje pierwsze remiksy stworzyli pod koniec lat 90. A założenie studia było dla nich dużym wyzwaniem. - Byliśmy przekonani, że razem nam się uda. Ani ja, ani Mariusz nie zrobilibyśmy tego sami. Działając we dwóch, udaje się, zaczęliśmy w 2006 roku. I tak to trwa 16 lat - przyznaje Jarosław "Smok" Smak. - Po decyzji o założeniu studia przyszła pora na "dzwonienie po kolegach". Dzięki temu dostaliśmy trzy propozycje lokalowe. Wybraliśmy jedną z nich, przy Alei Róż, gdzie jesteśmy do dziś - zdradzają. 

Ciekawostką jest, że studio As One zajmuje lokale piwniczne pod czeskim konsulatem w Warszawie. - My byliśmy pierwsi. Konsulat pojawił się później - zaznaczają muzycy. - Były takie sytuacje, że wcześniejsza pani konsul nas odwiedzała, lubiła muzykę. Trzeba pamiętać, że As One to studio muzyczne, a nie klub. Przy muzyce pracuje się dużo ciszej, niż się jej słucha - podkreśla Mariusz Dziurawiec. 


Posłuchaj
62:55 2022_07_11 22_01_08_PR4_Strefa_Dread.mp3 Mariusz Dziurawiec i Jarosław Smak ze Studia As One opowiedzą o płycie "Dub Side of AS" (Strefa Dread/Czwórka)

 

Pierwszą płytą, która została nagrana przez As One, mógł być album Haydamaky albo Papriki Korps - tu goście Makena mają wątpliwości. Od lat ze studiem związana jest Kapela ze Wsi Warszawa. Mariusz Dziurawiec odpowiada za nagłośnienie zespołu na koncertach, a wspólnie z Jarosławem Smakiem robią ich płyty. 

Do As One przyciąga nie tylko legenda studia, ale też jego wyposażenie. Winylowi "Dub Side of AS 1" towarzyszy kilka fotek ze studia. Widzimy na nich dużo sprzętów o większych gabarytach, dużo hardware'u, ogromny mikser. - Nasza estetyka i nasza wrażliwość muzyczna jest taka, że słyszymy brzmienie, różnicę między cyfrą a analogiem. Przeszkadza nam to brzmienie komputerowe - zgodnie podkreślają producenci. - Lubimy też urządzenia z lampkami, które trzeba wymieniać, które żyją swoim życiem, przy których jest kupa roboty. Nie zamienilibyśmy tego - dodają. 

Zdaniem gości Makena najlepsze współczesne produkcje są dalej robione na sprzętach z lat 70., bo do tej pory w dziedzinie dźwięku nie wymyślono nic lepszego.

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: ​Mariusz Dziurawiec i Jarosław Smak ze Studia As One

Data emisji: 11.07.2022

Godzina emisji: 22.06

pj

Czytaj także

Miss Pat: dedykowaliśmy się naszej kulturze

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 22:00
Ma 83 lata, chińsko-indyjskie korzenie, jest legendą w historii reggae - Miss Pat. Jej początki w biznesie nie były łatwe, przeszkadzała płeć, jednak po latach już nikt nie kwestionuje jej roli i zasług. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zespół Immanuel powraca z nową płytą. Jest pełna światła

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2022 15:56
Pomysł stworzenia zespołu Immanuel narodził się w 1983 roku na I piętrze bloku przy Pańskiej 57. Od początku swojej działalności muzycy grali w kontrze do systemu, przekazywali duchowy aspekt nadziei, zmian, które miały nadejść wraz z upadkiem ówczesnego, absurdalnego systemu.
rozwiń zwiń