Róbrege - legenda wśród festiwali

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:00
- Na Róbrege Tomasz Budzyński po raz pierwszy wykonał swój słynny skok w publiczność - wspomina Robert Brylewski. - To była połowa lat 80., na festiwal przyjeżdżali ludzie z całej Polski, a Budzy wykonał pierwszy stage diving w historii naszego kraju.
Audio
  • O Róbrege opowiadają Robert Brylewski i Wojtek Majewski (Czwórka/Strefa Dread)
Maken i Robert Brylewski w Strefie Dread
Maken i Robert Brylewski w "Strefie Dread"Foto: Bartosz Bajerski

Grand Festiwal Róbrege odbywał się w latach 1983–1990 w Warszawie. Głównymi inicjatorami wydarzenia byli ówczesny szef klubu Hybrydy, Sławomir Rogowski oraz liderzy warszawskiej sceny alternatywnej Sławomir Gołaszewski i Robert Brylewski.

- Ten festiwal to legenda i marka sama w sobie, która wykracza poza sztywne ramy imprezy - mówi Wojtek Majewski z Fundacji Ruchome Obrazy. - Róbrege integrowało różne muzyczne środowiska było jednym z najważniejszych wydarzeń w PRL.

Zobacz: Koncert Eastwest Rockers w Czwórce [WIDEO] >>>

Po raz ostatni festiwal odbył się w 1990 roku na Torwarze. W ubiegłym roku organizatorzy Róbrege zorganizowali koncert Grand Festival Róbrege – 30 lat później – Reaktywacja w namiocie na Placu Defilad w Warszawie. Tegoroczna edycja wystaruje w sobotę, 4 października. - To, że rok temu ludzie tak dobrze bawili, zachęciło nas do zorganizowania powtórki - mówi Robert Brylewski. - Oczywiście marzy mi się powrót do starej formuły festiwalu, kiedy trwał on 3 dni i był podzielony na sekcje punkową oraz reggae'ową. Ale na to chyba muszę jeszcze trochę poczekać.

Zobacz: Warsaw Afrobeat Orchestra zagrali w zwórce [WIDEO] >>>

W tym roku na Róbrege wystąpią Warsaw Afrobeat Orchestra, Damian SyjonFam, Kacezet & Fundamenty, Jafia Namuel oraz gwiazda wieczoru Macka B & The Roots Ragga Band. Po koncertach w klubie Hybrydy, wystąpią Jerry Lions & Sista Lexxy oraz Pandadread Sound System.
Więcej w nagraniu ze "Strefy Dread".

(kul, ac)

Czytaj także

Power of Trinity: na płycie Legorock pokazujemy nową twarz

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 10:30
8 września odbędzie się premiera najnowszej płyty formacji Power of Trinity. - "Legorock" ma reggae w pulsacji, ale więcej tutaj gitarowych riffów - mówią zaproszeni do studia muzycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ras Luta świadomie zrezygnował z masowości

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 12:00
"Rzeka życia" to wyjątkowe wydawnictwo w dyskografii Ras Luty, jednego z najbardziej znanych polskich wokalistów reggae. - Wydawnictwa akustyczne, mocno intymne to rzeczywiście rzadkość w tym gatunku. Cieszę się, że mogłem się zmierzyć z tym wyzwaniem - powiedział w Czwórce artysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa Sielska na scenie Czwórki. Posłuchaj koncertu!

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 10:00
W czwartkowej "Strefie Dread" u Makena zagrali zwycięzcy konkursu Czwórka Reggae Contest, czyli imprezy dla młodych kapel reggae, organizowanej przez Czwórkę i Ostróda Reggae Festival.
rozwiń zwiń