Światowy Dzień Radia. Wszystkie sekrety gmachu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2022 12:24
- Gmach Polskiego Radia ma skomplikowaną historię, siedziba rozgłośni pierwotnie miała znajdować się w zupełnie innym miejscu Warszawy - tłumaczył Andrzej Skolimowski z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. Bohdan Pniewski - projektant gmachu Polskiego Radia - był uznanym architektem, wcześniej projektował m.in. gmach Ministerstwa Komunikacji i Narodowego Banku Polskiego.
Gmach Polskiego Radia
Gmach Polskiego Radia Foto: Shutterstock.com
  • Gmach Polskiego Radia zbudowano na planie kwadratu z wewnętrznym dziedzińcem
  • Ze względów bezpieczeństwa większość studiów nagraniowych znajduje się pod ziemią
  • Budynek wyglądem znacznie różni się dziś od pierwotnej koncepcji architektów

Dlaczego właśnie na warszawskim Mokotowie?

Siedziba Polskiego Radia, która dziś znajduje się w Alei Niepodległości na stołecznym Mokotowie, ma swoją skomplikowaną historię. Pierwotnie znajdować się miała w zupełnie innej części miasta - na Bielanach, w dawnym Gimnazjum Marianów. Budynek miał być siedzibą rozgłośni zagranicznej Polskiego Radia, która nadawała audycje propagandowe. Według ówczesnych założeń gmach znajdować się miał w miejscu, które przede wszystkim będzie bezpieczne w razie ewentualnego bombardowania. Bielany znajdowały się na uboczu, ale z drugiej strony było to też wadą tej lokalizacji.

Gmach Polskiego Radia - prawda kontra legendy i mity 

Jak opowiadał Andrzej Skolimowski z Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Bohdan Pniewski - projektant gmachu Polskiego Radia - był uznanym architektem, wcześniej projektował m.in. gmach Ministerstwa Komunikacji czy Narodowego Banku Polskiego, więc budynek PR nie był jego pierwszą dużą koncepcją. - Nie chciał on ingerować w zabytek, jakim było gimnazjum na Bielanach, a poza tym budynek na Mokotowie także dawał iluzję bezpieczeństwa, bo znajdował się w pobliżu resortowych osiedli, a to był rok 1951 i audycje radiowe miały ogromne znaczenie - podkreślał ekspert. - Przed wojną Pniewski również zaprojektował gmach Polskiego Radia - nowoczesny biurowiec, który pojawić się miał przy pl. Unii Lubelskiej w centrum Warszawy, jednak nigdy nie powstał - opowiadał gość Czwórki. 

Czytaj także:

Pierwotnie gmach Polskiego Radia zaprojektowano na planie kwadratu z zamkniętym dziedzińcem. - Budynek otrzymał cztery wieże, naroża, dopiero później przykryte kopułami. Nie został jednak zbudowany tak, jak go zaprojektowano, ale niezwykle zubożony - podkreślał Andrzej Skolimowski. - Legendy o tym, że w radiu było niegdyś więzienie, a dziś mamy tu skomplikowane systemy tuneli, to nie do końca prawda. Pod ziemią mieszczą się oczywiście schrony, które w tamtym czasie w takich miejscach powstawały, na dolnych kondygnacjach mieszczą się też studia nagraniowe, a to spowodowane było względami bezpieczeństwa. Gdyby budynek został zbombardowany, w pierwszej chwili uszkodzone byłyby wyższe kondygnacje - i o tym wówczas myślano - opowiadał Andrzej Skolimowski.

Posłuchaj
02:53 _PR4_AAC 2022_02_13-10-09-55.mp3 O historii budynku Polskiego Radia opowiada Andrzej Skolimowski (Tędy po trendy/Czwórka) 

95 LAT POLSKIEGO RADIA - serwis specjalny >>>

Polskiego Radia można już słuchać w najnowocześniejszej cyfrowej technologii DAB+. - To trend w całej Europie, prace nad cyfrowym nadawaniem rozpoczęły się jeszcze w 1980 roku, ale dopiero w ostatnich latach w wielu krajach stacje radiowej powoli zaczęły przechodzić na cyfrę. Powodem są coraz niższe koszty, a jednocześnie lepsza jakość i efektywność, bo cyfrowa platforma może pomieścić więcej kanałów niż tradycyjne fale UKF - mówił Wojciech Cegielski z PR. - W Niemczech cyfrowe odbiorniki ma ponad 10 mln gospodarstw domowych, a według Europejskiej Unii Nadawców w całej Europie cyfrowo nadaje już ponad 400 stacji - podkreślał Wojciech Cegielski. 

Posłuchaj
04:43 _PR4_AAC 2022_02_13-10-40-55.mp3 Dlaczego warto słuchać nas w systemie DAB+ (Tędy po trendy/Czwórka) 

Jak powiedział, przejście z FM na DAB+ można porównać do "wyjścia z więzienia". - Dajemy odbiorcom większą ofertę - podkreślał ekspert. - Jeśli porównamy jakość obu sposobów nadawania, to okaże się, że w "cyfrze" jest ona doskonała, a oferta programowa jest dużo większa - także ta specjalistyczna, niszowa. Dodatkowo mamy tu elektroniczną listę programów, nie musimy pamiętać, jakie radio nadaje na danej częstotliwości, po prostu zaprogramowany system sam skanuje i ustawia program. Dodatkowo mamy tu możliwość włączenia radiowej telegazety, czyli szczegółowych informacji o ofercie i nie tylko. Są też inne możliwości, np. mapy - wyliczał ekspert. - Jeśli DAB+ zacznie się w Polsce na dobre, odbiorniki będą szybko tanieć - podkreślał.  

Zobacz także:

Światowy Dzień Radia to święto obchodzone od 2012 roku z inicjatywy Hiszpanii, proklamowane przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych, która powstała w 1946 roku. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie radia jako środka komunikacji, ale także fakt, że radio wciąż stymuluje rozwój społeczeństwa. 

***

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Data emisji: 13.02.2022

Godzina emisji: 10.30

kd