Mamy już 45 lat. Historia radiowej Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 14:50
2 stycznia 1976 roku o godz. 5.59 rozpoczął nadawanie Program IV Polskiego Radia. - To, co łączy obecną Czwórkę i tę sprzed lat, to odbiorcy. Program IV PR był skierowany do młodzieży, choć na początku dziennikarze przygotowywali materiały dla całego radia - mówi Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim Radiu.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: BrAt82/shutterstock.com

Posłuchaj
06:29 Czwórka/Zaklinacze czasu - krzysztof sagan 1 02.01.2021.mp3 Historia powstania Programu IV Polskiego Radia (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Program IV - pierwszy w stereo

Czytaj
radio 1200.jpg
95-lecie Polskiego Radia. Historie z życia spikerów

W latach 70., dzięki stacji nadawczej w Konstantynowie koło Gąbina, Program I ponownie był bardzo dobrze słyszalny na falach długich. Wówczas podjęto decyzję, by odzyskaną sieć UKF przeznaczyć na rozszerzenie oferty programowej i sprofilować anteny Polskiego Radia. Według założeń Program IV Polskiego Radia miał mieć charakter edukacyjno-oświatowo-muzyczny.

- Od samego początku Czwórka nadawała w stereo, co w tamtych czasach wcale nie było takie oczywiste - opowiada Krzysztof Sagan, założyciel serwisu Radio Polska. - Początkowo program wypełniały audycje muzyczne, które były emitowane przez trzy godziny dziennie. Do tego dochodziły tzw. "audycje szkolne" przeznaczone dla uczniów klas I-III. 

Posłuchaj
05:15 Czwórka/Zaklnacze czasu - krzysztof sagan 2 02.01.2021.mp3 Jak Czwórka stała się radiem muzycznym? (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

Tylko muzyka


Sprawdź także
the dumplings 1200.jpg
Koncerty w Czwórce

Taka ramówka utrzymywała się przez kilka lat, do przełomu roku 80. i 81., kiedy to członkowie klubów Hi-Fi zaczęli domagać się, aby bloki edukacyjne przenieść z Czwórki do innych anten Polskiego Radia, a w Programie IV pozostawić tylko muzyczne audycje stereofoniczne. - W ten sposób oświata trafiła do Programu II PR, a Program IV zaczął się rozwijać się muzycznie - mówi założyciel serwisu Radio Polska, autor cyklu "Radio w pamięci zapisane". - W ten sposób Czwórka stała się bardziej uniwersalną stacją muzyczną. 

Posłuchaj
07:21 Czwórka/Zaklinacze czasu - krzysztof sagan 3 02.01.2021.mp3 Z eteru i wizji do sieci (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Biska, Euro, Radio z Wizją

Posłuchaj
dziewczyna słuchanie muzyka relaks kawa 1200.jpg
Podcasty Czwórki

Stan ten utrzymał się do 13 grudnia 1981 roku, kiedy wprowadzony został stan wojenny. W konsekwencji emisje trzech programów Polskiego Radia zostały zawieszone. Wznowienie programu oświatowego - pod nazwą Program IV - nastąpiło najpierw 5 września 1983 roku, a później - w pełnym wymiarze godzin - 1 stycznia 1984 roku.

- Początek lat 90. ubiegłego wieku przyniósł Czwórce kolejne zmiany - po katastrofie masztu w Konstantynowie Czwórce pozostały już tylko fale średnie i dzielenie czasu antenowego z Radiem Wolna Europa - wspomina rozmówca Kuby Jamrozka. - 8 października 1994 roku Program IV PR stał się Polskim Radiem Bis, a w 2008 roku Polskim Radiem Euro. 

1 września 2016 Czwórka opuściła swoje częstotliwości analogowe i od tego czasu można jej słuchać przez Internet, aplikację "Player Polskie Radio” i w systemie radiofonii cyfrowe DAB+ - dodaje. 

95 LAT POLSKIEGO RADIA - serwis specjalny >>>

Reporter dobrze umięśniony

Dzięki nowym technologiom praca w radiu stała się dużo łatwiejsza - nie tylko dla realizatorów dźwięku, ale także dla samych dziennikarzy. - W połowie lat 70. o komputerach na emisji nawet nikt nie marzył, wszystkie materiały były montowane scyzorykiem i sklejką i emitowane z taśmy lub z gramofonu - opowiada Krzysztof Sagan. - Pierwszy magnetofon przenośny, który pojawił się w Polskim Radiu i na którym reporterzy nagrywali dźwięki, mieścił się... w samochodzie Warszawa, w miejscu, gdzie znajdował się fotel dla pasażera - śmieje się realizator na stałe współpracujący z Czwórka. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Krzysztof Sagan (realizator dźwięku w Polskim radiu, założyciel serwisu Radio Polska, autor cyklu "Radio w pamięci zapisane")

Data emisji: 02.01.2021

Godzina emisji: 14.16

kul

Czytaj także

Michał Czernecki: z miliona dróg wybrałem najlepszą dla siebie

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 15:50
- Pierwszy raz próbowałem odebrać sobie życie jako 16-latek. Nie chodziło mi jednak o śmierć. Ja tylko desperacko prosiłem o uwagę - opowiada Miechał Czernecki, aktor i współautor książki ""Wybrałem życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi muzycy w Skit Studio. "Przed mikrofonem zawsze wychodzi prawda"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 13:40
Przez ich studio przewijają się rocznie setki młodych raperów. Spędzają czas, wychodzą z nałogów, poznają życie. Potem część z nich trafia do mainstreamu. W Skicie pracują psychologowie, którzy pomagają tzw. młodzieży realizować muzyczne cele i marzenia, ale także po prostu odnaleźć się w codzienności. 
rozwiń zwiń