Światowy Dzień Radia. Czy radio dawało sławę?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2021 16:00
"Halo halo! Tu Polskie Radio Warszawa" - tak brzmiały słowa pierwszego komunikatu, który popłynął w eter w 1925 roku. Wypowiedziała je pierwsza polska spikerka Halina Sztompkówna. Pod wieloma względami pionierskie przedsięwzięcie, jakim było uruchomienie publicznej rozgłośni, stanowiło wyzwanie techniczne, ale było też niezwykle ważne dla życia Polaków. 
Polskie Radio - imitatorzy dźwięku podczas realizacji,  1936.
Polskie Radio - imitatorzy dźwięku podczas realizacji, 1936.Foto: Z archiwum NAC

Posłuchaj
14:04 CZWORKA Zaklinacze czsau - 13.02.2021.mp3 Historia Polskiego Radia. Opowiada realizator dźwięku i autor cyklu "Radio w pamięci zapisane" Krzysztof Sagan (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

Przez wiele lat radioodbiorniki stały w domach na honorowym miejscu, później ich miejsce zastąpiły telewizory Krzysztof Sagan

Ubierz się ładnie do słuchania radia

Pierwsza audycja poświęcona była Fryderykowi Chopinowi. Ówczesny program radiowy wypełniały także odczyty, a później koncerty na żywo i z płyt. Przyciągały one do radioodbiorników tłumy podobne tym, które dzisiaj przyciągają seriale. - Dla odbiorców niewyobrażalne było to, że można usiąść sobie w domu albo wybrać się na spotkania organizowane w Hotelu Europejskim i posłuchać koncertu z Berlina albo z Paryża. Takie okazje wymagały szczególnych przygotowań, odświętnego stroju i odpowiedniej oprawy - opowiada Krzysztof Sagan, realizator dźwięku w Polskim radiu, założyciel serwisu Radio Polska. 

Polskie Radio - Łączność Polskie Radio - Łączność

Zobacz także:

Pojawił się pomysł, żeby spikera nazywać "rozgłośnikiem". Ale tak jak w przypadku "halota", to określenie nie przyjęło się Krzysztof Sagan

"Halot" - celebryta eteru

Spikerzy radiowi współtworzyli radio od początków jego nadawania. Początkowo miano nazywać ich "halotami", ponieważ właśnie słowem "halo" witano się z słuchaczami. Z czasem okazało się, że nazwa ta się nie przyjęła, a w obiegu znalazło się słowo "spiker". - To była osoba, która łączyła kilka funkcji. Zapowiadała wszystkie pozycje programu i miała też coś w rodzaju pulpitu sterowniczego, który przypominał dzisiejsze stoły realizacyjne - wyjaśnia rozmówca Ani Hardej. - Głosy spikerów szybko zaczęły być rozpoznawane przez słuchaczy. Zdarzało się, że spikerzy otrzymywali listy z propozycjami matrymonialnymi i że byli kojarzeni po głosie w sklepie czy w komunikacji miejskiej. Jeden ze spikerów tuż przed Bożym Narodzeniem otrzymał przesyłkę z żywymi karpiami, innemu wielbicielka przysyłała owoce ze swojego sadu.

95 LAT POLSKIEGO RADIA - serwis specjalny >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Krzysztof Sagan (realizator dźwięku w Polskim radiu, założyciel serwisu Radio Polska, autor cyklu "Radio w pamięci zapisane")

Data emisji: 13.02.2021

Godzina emisji: 14.05

kul

Czytaj także

Życie stewardesy. Opowieść o domu w niebie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 16:00
- Ludzie kojarzą nas z roznoszeniem napojów, ale zapominają, że naszym najważniejszym zadaniem jest dbanie o ich bezpieczeństwo - opowiada Olga Kuczyńska, stewardesa i autorka książki "Życie stewardesy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrób sobie grę - taką jak chcesz!

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:47
Okazji do nudzenia się w czasie pandemii jest wiele. Nie warto z nich korzystać, a wolny czas lepiej wykorzystać na stworzenie gry: karcianej lub planszowej. 
rozwiń zwiń