Przekleństwo perfekcjonizmu? Życie w ciągłym niespełnieniu

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 16:00
- Perfekcjonista złudnie wierzy, że będzie w stanie osiągnąć ideał - mówi Malwina Huńczak. - I często w tym się spala.
Audio
  • Perfekcjonizm jako symbol naszych czasów. Jak z nim żyć? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Perfekcjonizm nie jest wyłącznie postawą pozytywnie cechującą ludzi. Dążenie do doskonałości ma też mroczną stronę, która potrafi skutecznie komplikować życie
Perfekcjonizm nie jest wyłącznie postawą pozytywnie cechującą ludzi. Dążenie do doskonałości ma też mroczną stronę, która potrafi skutecznie komplikować życieFoto: Depositphotos

Rozmówczyni Tomasza Kosiorka zaznacza jednak, że perfekcjonizm nie zawsze jest zły. - Jeśli dążenie do ideału ma związek z realizacją własnych celów, to jestem jak najbardziej za - wyjaśnia. - Ale kiedy perfekcjonista stawia przed sobą zadania dużo większe niż jego możliwości, to może zwiastować problemy.

Słowo perfekcjonizm zadomowiło się w języku potocznym. I jest to niewątpliwie znak naszych czasów. - Wśród trzech typów perfekcjonizmu wyróżnia się m. in. ten uwarunkowany społecznie - mówi autorka książki "Przekleństwo perfekcjonizmu". - To przeświadczenie danej osoby, że zostanie zaakceptowana przez innych tylko wtedy, gdy będzie doskonała.

Destruktywny perfekcjonizm utrudnia życie, ale można nad nim pracować. I warto dać sobie prawo do bycia niedoskonałym.

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadził: Tomasz Kosiorek

Gość: psycholog i ekonomistka Malwina Huńczak, autorka książki "Przekleństwo perfekcjonizmu"

Data emisji: 15.12.2014

Godzina emisji: 20.00

(kul/kd)

Czytaj także

Jedzenie jako źródło cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2014 10:30
Anoreksja i bulimia to wierzchołek góry lodowej. - W zaburzeniach odżywiania jest więcej rozpoznanych jednostek, ale jedna przyczyna: zaburzone emocje - wyjaśnia Anna Niedzielska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc seksualna - sprawcą nie musi być obca osoba

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 18:30
- Nie ma ogólnej definicji przemocy seksualnej - mówi Marcin Borowski. - Można jednak powiedzieć, że mamy z nią do czynienia, kiedy następuje umyślne naruszenie granicy seksualności drugiego człowieka bez jego świadomej zgody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieśmiałość? Nie daj sobie podcinać skrzydeł!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 11:00
Nieśmiałość w psychologii jest pojęciem nieostrym i ma różne oblicza, ale każdemu utrudnia życie. Jak sobie z nią radzić?
rozwiń zwiń