Nieśmiałość? Nie daj sobie podcinać skrzydeł!

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2014 11:00
Nieśmiałość w psychologii jest pojęciem nieostrym i ma różne oblicza, ale każdemu utrudnia życie. Jak sobie z nią radzić?
Audio
  • Nie daj się nieśmiałości! Podpowiadamy jak z nią walczyć (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Z nieśmiałością można żyć, ale trzeba nad nią pracować i konfrontować lęki z rzeczywistością
Z nieśmiałością można żyć, ale trzeba nad nią pracować i konfrontować lęki z rzeczywistością Foto: Glow Images/East News

Żyjemy w czasach, w których nieśmiałość może być ciężarem.

- Dzisiaj na pewno ważna jest przebojowość, mówienie o sobie dobrze. Osobom nieśmiałym może być szczególnie trudno w sytuacji, kiedy czują, że inni oczekują od nich otwartości, na jaką oni nie są gotowi - mówi mówi Agata Kołodziejczyk-Stryjek. - Warto pamiętać, że nieśmiałość, jeśli jest dla nas problemem, można oswajać i pracować nad sobą, na przykład na warsztatach. "

Pod okiem fachowców ludzie nieśmiali zaczynają doświadczać swoich mocnych stron. Dostają narzędzia, które pomagają im odpowiednio reagować w określonych sytuacjach.

- Nieśmiałość z czasem może się nasilać, zwłaszcza jeśli jest wzmacniana - ostrzega Jolanta Mieczkowska-Luto. - Dlatego lęk należy konfrontować z rzeczywistością, żeby nad nim zapanować. Inaczej nieśmiałość może przerodzić się w fobię.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadził: Tomasz Kosiorek

Goście: psycholożki i trenerki - Agata Kołodziejczyk-Stryjek i Jolanta Mieczkowska-Luto

Data emisji: 9.12.2014

Godzina emisji: 20.00-21.30

(kul/ag)

Czytaj także

Przemoc wobec kobiet. Bez rękoczynów boli bardziej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 08:00
Zdaniem psycholog Agnieszki Machnowskiej kobiety poddane długotrwałej przemocy psychicznej często jej nie dostrzegają i nie zwracają się po pomoc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zaginie człowiek - hamuj emocje, walcz!

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 11:30
Każdego roku w Polsce "znika bez śladu" 20 tys. osób, czyli… małe miasteczko. Wstrzymywanie poszukiwań przez pierwsze 24 godziny to mit rodem z amerykańskich filmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc seksualna - sprawcą nie musi być obca osoba

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 18:30
- Nie ma ogólnej definicji przemocy seksualnej - mówi Marcin Borowski. - Można jednak powiedzieć, że mamy z nią do czynienia, kiedy następuje umyślne naruszenie granicy seksualności drugiego człowieka bez jego świadomej zgody.
rozwiń zwiń