Empatia nie tylko od święta

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 16:45
O empatii słychać zewsząd, ale nie wszyscy wiemy tak naprawdę, co za tym terminem się kryje. Czy to coś więcej niż życzliwość i wyrozumiałość?
Audio
  • - Trudno o empatię w czasach, w których wszyscy mamy mnóstwo spraw i kłopotów - powiedział Dariusz Tkaczyk, psycholog (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W "Trybie głośnomówiącym" o zagadnieniu rozmawiali Tomasz Kosiorek i psycholog Dariusz Tkaczyk. Ten drugi wyjaśnił, czym jest empatia. - Patrząc najbardziej przyziemnie to jest coś, dzięki czemu się rozumiemy. To zrozumienie ma dwa wymiary: intelektualne oraz emocjonalne - powiedział gość Czwórki. Zaznaczył zarazem, że często empatia mylona jest z tolerancją oraz wyrozumiałością.
Niezwykle istotnym terminem przy rozmowie o empatii jest współodczuwanie. Nie oznacza to jednak, że gdy jednej osobie jest bardzo źle i smutno, druga musi przeżywać to dokładnie tak samo. - W psychologii takim terminem jest syntonia - czujemy tak samo jak druga osoba - sprecyzował Tkaczyk.
Psycholog wyjaśnił, jak dużą rolę odgrywa w stosunkach międzyludzkich empatia i dlaczego tak rzadko spotykamy się z nią w czasach, gdy większość ludzi za pieniędzmi, lepszą pracą i koncentruje się głównie na sobie. Zdradził też, w jaki sposób pracuje się z osobami, które chciałyby wykształcić w sobie odruch empatii.  
***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: Dariusz Tkaczyk, psycholog
Data emisji: 05.01.2015
Godzina emisji: 20.00
ac/ag

Czytaj także

O co chodzi z tą miłością?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 14:00
- To nie miłość nas omija, tylko my czasami mamy problem, by ją dostrzec - przekonuje psycholog Martyna Figurska. - Boimy się uwierzyć, że w relacji z kimś może nam być dobrze i bezpiecznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaźń to fundament szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 10:30
Dla niektórych jest ważniejsza niż miłość i jako jedyna relacja może przetrwać całe życie. Przyjaźń warto pielęgnować i doceniać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kula śniegowa pozytywnych zmian - jak utoczyć lawinę?

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 09:42
Twoje postanowienia na nowy rok na pewno się ziszczą! Musisz tylko podjąć konkretne kroki. Psychoterapeuci Anna Srebrna i Paweł Pilich radzili w Czwórce jakie.
rozwiń zwiń