Jan Młynarski: profesjonalizm zabija muzykowanie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 13:20
- Jestem pośrodku drogi między muzykiem a muzykantem. Mam pokończone szkoły, ale staram się, żeby moje wykształcenie nie odebrało mi przyjemności z muzykowania - mówi Janek Młynarski, który wraz z Warszawskim Combo Tanecznym wydał nową płytę "Skarałeś mnie Boże".
Warszawskie Combo Taneczne. Jan Młynarski w środku
Warszawskie Combo Taneczne. Jan Młynarski w środkuFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj także
Jan młynarski banjola grzesiuk2 1200.jpg
Janek Młynarski: na gruzach Warszawy najpierw były dźwięki

Zaczęło się od tańca

Pierwszy raz w karierze Combo doszło do współpracy z zaprzyjaźnioną Kapelą Zdzisława Kwapińskiego pochodzącą ze Zwolenia i Radomia. Kilka lat temu Młynarski i Kwapiński spotkali się na planie cyklu dokumentalnego "Szlakiem Kolberga" i od tamtej pory trwa ich artystyczna i prywatna przyjaźń. Płyta "Skarałeś mnie Boże" to muzyczne spotkanie tradycji miasta i wsi. - Jeździliśmy do Zdzicha pod Radom, rozmawialiśmy o melodiach, których wzajemnie nie znaliśmy i sprawdzaliśmy, czego możemy się od siebie nauczyć - wspomina rozmówca Uli Kaczyńskiej. - Osiągnęliśmy porozumienie, otrzymaliśmy od muzyków wsparcie i pełen szacunek. Okazuje się, że obie tradycje muzyczne - i ta spod Radomia, i ta z Warszawy - wywodzą się z tańca - dodaje. 

Posłuchaj
55:16 2021_06_09 09_04_48_PR4_Wszystko_gra.mp3 "Skarałeś mnie Boże" - o nowej płycie Warszawskiego Combo Tanecznego opowiada Janek Młynarski (Wszystko gra/Czwórka)

Często do warszawskiego Combo Tanecznego przyciąga ludzi zwykła ciekawość czegoś, co jest pozornie nieznane, a jednak zapisane w DNA Jan Młynarski

Chciałem dać ludziom coś do domu

Utwory na płytę zostały zarejestrowane w połowie 2020 roku, kiedy Warszawskie Combo Taneczne świętowało 10-lecie istnienia. - Przez pierwsze cztery lata konsekwentnie trzymałem się decyzji, że Combo nie będzie nagrywać płyt, bo uważałem, że piosenki, które mieliśmy w repertuarze, już zostały nagrane i to dużo lepiej, niż my to robimy. Potem zmieniłem zdanie, bo zdałem sobie sprawę, że byłoby dobrze dać naszym słuchaczom coś, czego mogliby słuchać w domu - opowiada gość Czwórki. - "Skarałeś mnie Boże" to nasz czwarty album. Jestem szczęśliwy, że przez te 11 lat udało nam się być razem w zasadzie w niezmienionym składzie, co przy tej muzyce jest niezwykle ważne. Żeby się docierać, zgrywać i być razem.

MOKOTOWSKI OBEREK - Warszawskie Combo Taneczne i Kapela Zdzisława Kwapińskiego / Jan Emil Młynarski_Warszawa

Błahe piosenki sprzed wieku nabierają zupełnie nowego znaczenia i rezonują w nas do dziś Jan Młynarski

Piosenki z kodem

Na nowym krążku Warszawskiego Combo Tanecznego mamy do czynienia z tangami, mazurami, polkami i oberkami. Jan Młynarski debiutuje także jako tekściarz, tworząc współczesne "Kuplety Warszawskie 2020" i "Oberek Mokotowski" do dawnych, zapomnianych melodii. - W tych piosenkach - poza słowami i muzyką - jest kulturowy kod, nasze dziedzictwo - podkreśla Młynarski. - Być może dla niektórych jesteśmy śmiesznymi panami w kraciastych czapeczkach, którzy przynudzają. Ale może okazać się, że nasza muzyka wywoła wspomnienia: babcinego domu, wujkowych opowieści, beztroskich wakacji ze szczenięcych lat.

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Jan Młynarski (Warszawskie Combo Taneczne)

Data emisji: 09.06.2021

Godzina emisji: 9.05

kul

 

Czytaj także

U zwierząt wszystko gra. Kondraccy o "Życiu roju"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 17:00
- Życie każdego człowieka ma dwie strony: życie osobiste, które jest tym swobodniejsze, im bardziej są abstrakcyjne zainteresowania człowieka, i życie żywiołowe, życie roju, w którym człowiek zmuszony jest postępować wedle określonych praw - pisał Lew Tołstoj w powieści "Wojna i pokój". Ten cytat stał się przyczynkiem do powstania albumu, jakiego jeszcze nie było - płyty "Życie roju."
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od żyrafy do "Patyczaka". Jak debiutowały Pustki?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 14:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem jest to "Patyczak" - utwór z debiutanckiej płyty zespołu Pustki.
rozwiń zwiń