Tęskno gra poezję w świecie Zuzanny Ginczanki

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 15:50
- Pierwszym utworem, który powstał na płytę "Tęskno gra poezję", była "Ucieczka". Opowiada on o zaczarowanym ogrodzie, który sobie wyimaginowała i do którego uciekała Zuzanna Ginczanka. Jej słowa oddają ducha Tęskno - opowiada Joanna Longić.
Joanna Longić Tęskno
Joanna Longić TęsknoFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
53:35 2021_11_24 09_06_20_PR4_Wszystko_gra.mp3 Tęskno gra poezję. Joanna Longić o nowej płycie (Wszystko gra/Czwórka) 

tęskno : ucieczka (tęskno gra poezję) / tęskno

Słowa Ginczanki naturalnie układały się w mojej głowie w melodie. Znalazłam w jej wierszach nadzieję, odwagę, zachwyt nad pięknem i ogromne pokłady tęsknoty Tęskno 

Tęskno to projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Artystka jak dotąd wydała dwie płyty, a na pomysł trzeciego albumu wpadła prowadząc w Czwórce audycję "Dziewczyny grają". podczas której gra poezję w wykonaniu polskich artystów. - Zuzanna Ginczanka była jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. Nie miała jednak szansy w pełni się rozwinąć, bo zginęła pod koniec II wojny światowej. Pisała, by zapomnieć się w sztuce. Poezja pozwalała jej uciec od świata.

Posłuchaj także:

Sprawdź
Nela Szadkowska 1200.jpg
Neurotyczny soul do tańca. Nela Szadkowska zapowiada EP-kę

Rozmówczyni Uli Kaczyńskiej przyznaje też, że w twórczości Zuzanny Ginczanki fascynuje ją sposób, w jaki poetka ubierała rzeczywistość w słowa. - Urodziła się w Kijowie, chodziła do francuskiego przedszkola, a języka polskiego nauczyła się sama - z wierszy Tuwima i prozy Ewy Szelburg-Zarembiny - wyjaśnia. - Podziwiam, jak się w tym odnalazła, i jestem zauroczona jej słowotwórstwem, na przykład "galopadą".

tęskno : yoyo (tęskno gra poezję) / tęskno

Określenie "poezja" jest dla mnie wielowymiarowe: może być świadomą ciszą albo pojedynczym słowem wypowiedzianym we właściwym miejscu i czasie Tęskno

Oprócz pracy nad autorską płytą Tęskno można usłyszeć na płycie Baascha z remiksami jego utworów oraz na nowym krążku Niemocy - "Kilka najlepszych dni w życiu". - Zaśpiewałam z chłopakami piosenkę "Potop", a ostatnio poprosiłam ich o remiks jednej z moich kompozycji - opowiada Longić. - Nie wiadomo, ile czasu to zajmie, bo Niemoc jest bardzo zapracowana, ale to zdecydowanie nie jest finał naszej współpracy. 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Joanna Longić (Tęskno)

Data emisji: 24.11.2021

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Tomasz Makowiecki: z oczekiwaniami trzeba uważać, żeby nas nie przerosły

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 15:50
- Gdybym mógł się spotkać z Tomkiem z czasów debiutu, to muzycznie zostawiłbym go w spokoju. Nie udzielałbym żadnych rad - mówi Tomasz Makowiecki. - Z perspektywy czasu wiele rzeczy zrobiłbym inaczej, ale na pewno nie odebrałbym mu prawa do naiwności i popełniania błędów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Psy miłości" od Much, czyli romansowe narracje Michała Wiraszki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 18:00
- Wróciliśmy po siedmiu latach przerwy. To był powrót wymarzony i wyczekany. Ale też pełen niepokoju, czy nasza nowa płyta - "Szaroróżowe" - sobie poradzi. Czy trafi do ludzi - opowiada Michał Wiraszko z zespołu Muchy.
rozwiń zwiń