Holak: na najnowszej płycie będzie piosenkowo i gitarowo

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2022 15:17
Mateusz Holak - interdyscyplinarny artysta: wokalista, raper, producent, projektant graficzny oraz reżyser teledysków. W Czwórce zapowiada swoje najnowsze wydawnictwa i zdradza, czemu zwrócił się w stronę piosenek i gitar. 
Holak w studiu Czwórki
Holak w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Zaczynał w wieku 15 lat jako lider gitarowego zespołu Kumka Olik, z którym debiutował na festiwalu w Opolu i otrzymał nominację do Fryderyka jako "nowa twarz fonografii". Następnie założył hip-hopowy duet Małe Miasta. Przede wszystkim znany jest jednak z solowej działalności, w której łączy rap z przebojowymi popowymi refrenami. To właśnie jako HOLAK trafił na sceny największych polskich festiwali muzycznych: Open’er, Fest Festival, Kraków Live, Polish Hip-Hop Festival, Up to Date, SnowFest czy Spring Break.

W 2022 roku Ula Kaczyńska wytyka Holakowi o turbodoładowanie. On nie zaprzecza i wyjaśnia, że mnogość projektów, w które jest ostatnio zaangażowany, wynika głównie z niepublikowania swojej twórczości przez ostatnie lata.

- W tej chwili wydaję płytę i szykuję się do następnej. Są więc single, czyli działanie "zapowiadawcze" - przyznaje artysta. - Przez dłuższy czas milczałem. Była to naturalna przerwa, jaką miało większość branż, wielu twórców w różnych dziedzinach. Ostatnią płytę wydałem na przełomie tych "nieszczęśliwych lat" (2020/2021 - przyp. red.). Teraz musiałem odczekać, zanim wydam kolejny album z perspektywą niezagrania koncertów - trzeba to brać pod uwagę. Mam jednak nadzieję, że będzie coraz lepszy klimat do wydawania płyt - dodaje. - Z tego, co zauważyłem, to teraz wielu wykonawców odgrzebuje się po pandemii. 

W czasie pandemii artyści nie próżnowali, zamknięci w domach tworzyli, wykorzystywali czas jak najlepiej. Po ostatnich miesiącach już wiemy, że 2022 rok przynosi wiele fantastycznych płyt. 

Pierwsza płyta Holaka została wydana w formie magazynu. Tak samo trzecia. Artysta nie wyklucza, że wróci do niej. Zdradza jednak, że przestał być twórcą niezależnym, a jest artystą zakontraktowanym, więc dziś i wytwórnia muzyczna ma wpływ na pewne wybory. 


Posłuchaj
48:42 2022_09_28 09_04_58_PR4_Wszystko_gra.mp3 Holak w rozmowie z Ulą Kaczyńską opowiada o swojej najnowszej twórczości i nadchodzących płytach (Wszystko gra/Czwórka)

 

Najnowszy singiel Holaka "4REAL" został nagrany z Rosalie. i Błażejem Królem. - Król i Rosalie. są "for real" jako artyści. To są twórcy, nie tylko wykonawcy swoich piosenek - mówi Holak. - Ta piosenka to wskazówka do nadchodzącej płyty. To numer wybrany z większego katalogu numerów do wydania i wśród nich na pewno znajduje się album. Myślę, że charakterystycznym punktem nadchodzącej płyty jest to, że będzie piosenkowo i gitarowo - dodaje. - Nie mówię, że będę unikał swoich rapowych części, ale nie zamierzam się na tym skupiać - dodaje. 

Artysta zdradza, że zwrot w stronę gitar to efekt bycia na muzycznej sinusoidzie, gdzie w różnych momentach sięga się po różne instrumenty. - Ja już jestem po fali, że przypomniało mi się, że na gitarze można robić fajne piosenki - przyznaje gość Uli Kaczyńskiej. - Mam też wrażenie, że dziś jest przesyt takiej muzyki elektronicznej, stylizowanej na różne sposoby ze składowych części trapu i rapu. To było dla mnie fascynujące, gdy rap miał charakterystyczne zasady gatunku, dziś rap trochę jest wszystkim i można niemal powiedzieć, że rap to pop. Ja intuicyjnie skręcam w inną stronę, trzeba się zaskakiwać - dodaje. 

Próżno dziś pytać Holaka o datę premiery kolejnej płyty. Okazuje się, że utworów do wydania ma tak wiele, że nie jest wykluczone, iż powstaną dwa albumy. - Mam sporo piosenek i mam wrażenie, że wewnątrz tego materiału są różne wątki, które łączą się w jakieś albumy. Zupełnie nie wiem, kiedy co wyjdzie - przyznaje artysta. - Po płycie Małych Miast chciałbym wypuścić kolejny solowy singiel - dodaje. 

Holak feat. Błażej Król, Rosalie. - 4REAL [Official Music Video]/Holak

Holak, Mateusz Gudel i Małe Miasta pracują nad nową płytą, która - jak mówili w Czwórce - będzie albumem z piosenkami weselnymi.

- To koncepcja, która wymaga poznania kontekstu i wcale nie chodzi o żadną prywatną historię. To będzie album koncepcyjny o tej tematyce - zdradza Holak. - Wzięliśmy na warsztat klasyczny temat, a ma on mnóstwo społecznych skojarzeń, o które można się oprzeć.
To płyta o polskich zwyczajach. Będzie miała trochę klimat "Wesela" Smarzowskiego, a druga część to taki Woody Allen. Nie chcieliśmy, by było jednoznacznie dołująco - dodaje. 

Holak nie zdradza jednak daty premiery weselnego albumu, ale zdradza, że w tym roku na pewno będzie preorder i wydanie. 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Holak

Data emisji: 28.09.2022

Godzina emisji: 9.05

pj/kor

Czytaj także

Paulina Przybysz: skończył się świat po "Zimie"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 14:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu”, zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory. Tym razem Paulina Przybysz opowiada o historii powstania utworu "Zima". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

1988: "Ruleta" to ja w bardziej przystępnej wersji

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 14:32
- Już nie raz pokazałem, że potrafię uderzyć w bardzo eksperymentalne rejony, ale "Ruleta" jest inna. Ten album to bardziej przystępna forma mnie, ale też wyzwanie dla moich gości – mówi 1988 producent muzyczny i współtwórca nieistniejącego już duetu Syny.
rozwiń zwiń