Król dziękuje. "Nowa płyta to laurka dla fanów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:30
- Cały czas jestem świadomy tego, co robię, ale był taki moment, kiedy wydawało mi się, że, żeby się spełniać, nie potrzebuję "głasków" od odbiorcy. Liczył się sam akt tworzenia. Teraz jestem już w innym punkcie. Moją muzykę "dopełnia" obecność słuchacza. I za tę obecność bardzo mu dziękuję - mówi Błażej Król. 
Błażej Król
Błażej KrólFoto: Aleksander Makowski

Pandemia zmieniła punkt ciężkości. Kiedyś liczyły się koncerty i dziś jestem głodny grania jak nigdy dotąd nie byłem. Ale zacząłem także doceniać obecność drugiego człowieka, kontakt z nim. Cieszę się na każdy wywiad, na każde spotkanie Król

"Dziękuję" - szósty solowy album Króla - jest "psychodeliczną laurką dla fanów". - Nie chcę podpowiadać jak interpretować utwory, które się na nim znalazły, bo moi słuchacze sami świetnie sobie z tym radzą - mówi gość Czwórki. - Teraz jestem na etapie budowania obrazu tej płyty na bazie tego, co słyszę od moich bliskich, znajomych, od fanów i dziennikarzy muzycznych. Oni nadają kontekst moim muzycznym impresjom - dodaje. 


Posłuchaj
53:52 2021_04_14 09_05_35_PR4_Wszystko_gra.mp3 Błażej Król o płycie "Dziękuję", o pandemicznych tęsknotach i o wdzięczności wobec fanów (Wszystko gra/Czwórka)

 

Król to już nie jest zespół, tylko duet, który tworzymy: Iwona i ja. Co więcej, do naszego królestwa coraz chętniej zapraszamy nowych gości Król

W tekstach, których autorem jest Król, znów jest masa niedopowiedzeń. Bohaterowie piosenek - zwykle ona i on, zmierzają do jakiegoś punktu, albo właśnie z tego miejsca uciekają, przeżywają lęki, wpadają w przeróżne pułapki, odczuwają pragnienia. Często mają tylko siebie. Tak jak Król ma Królową, a Królowa Króla. - To jest opowieść, którą kontynuujemy z moją żoną Iwoną Król już od jakiegoś czasu. Choć tematyka nie jest nowa, to jednak bardzo nasza. W tych tekstach nie "kręcimy" fabuł, robimy impresje, które składają się na dialog. Cieszę się, że w tej rozmowie coraz częściej głos zabiera Iwona. Że coraz głośniej słychać ją w naszym królestwie - podsumowuje Król.  

król - TAK JAK TY (official video) / ART2 Music

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Błażej Król

Data emisji: 14.04.2021

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Mela Koteluk i historia piosenki, która była "aktem odwagi"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 17:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem sprawdzamy, w jakich okolicznościach powstał utwór "Dlaczego drzewa nic nie mówią" Meli Koteluk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa płyta od "starych dusz". "What’s The Deal With Time?" Oxford Drama

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 16:00
"What’s The Deal With Time?" to tytuł trzeciej plyty wrocławskiego duetu Oxford Drama. - To także pytanie skierowane do słuchaczy, może ktoś wie, o co chodzi z tym czasem - śmieje się Gosia Dryjańska. - Bo my z Marcinem ciągle zastanawiamy się, dlaczego czas szybko płynie i skoro dopiero był poniedziałek, to dlaczego jest już sobota. 
rozwiń zwiń