"Był sobie numer": Jak powstał "Nie mów" Rosalie.?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2021 16:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy współczesnej polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory. Tym razem  sprawdziliśmy, w jakich okolicznościach powstała piosenka Rosalie. - "Nie mów". 
Rosalie
Rosalie Foto: Czwórka/Adrian Zając

baasch Yan Wasiuchnik 1200.jpg
Baasch o "Several Gods": to było moje katharsis

- W 2020 roku ukazała się druga płyta dziewczyny o której śmiało można powiedzieć, że cała jest soulem - mówi Ula Kaczyńska. - Drugim singlem zwiastującym krążek Rosalie "IDeal" był utwór "Nie mów". Opowiadamy jak powstawał.

Posłuchaj
06:03 Czwórka/Muzyczny Lunch - Rosalie 11.03.2021.mp3 "Był sobie numer" - jak powstał "Nie mów" Rosalie. (Muzyczny Lunch/Czwórka)
 

 - Melodia do "Nie mów" nie jest stworzona przeze mnie. Jest to utwór, który powstał dzięki duetowi Marcin Makowiec oraz Michał Lange, którzy stworzyli i warstwę produkcyjną i melodię. Ja dostałam ten utwór w wersji zaśpiewanej przez Michała - mówi Rosalie..

Zaczęło się od telefonu Łukasza, menadżera Rosalie., który zadzwonił do artystycznego duetu. - Powiedział, że nadal nie mają singla - opowiada Marcin. - Usiadłem zrobiłem demówkę, przyjechał do mnie Michał, wywróciliśmy demówkę do góry nogami i w ten sposób powstało "Nie mów". Tak naprawdę później pracowaliśmy już wspólnie nad zmianą harmonii, nad zmianą formy nad instrumentami syntezytorowymi i powstała linia melodyczna wokalu - taka gotowa demówa trafiła do Rosie.


RYSY 1200.jpg
"Był sobie numer". Rysy w muzyce

YouTube/Rosalie. - Nie Mów

Jak mówi wokalistka po wysłuchaniu utworu zakochała się w nim na tyle, że wiedziała, że chce go zrobić. - Czuję to, czuję referen i zaczęłam śpiewać dokładnie to co oni, dodając swoje angielskie słowa i później ten utwór poszedł w ręce Rasa - opowiada. - Po wielu rozmowach z nim wyszedł zawadiacki numer, który gdzieś miał też być zainspirowany sceną z filmu "Grease".

- Miałem taką myśl w głowie, że nie mówi się w ogóle o zjawisku groupie w kontekście dziewczyn na scenie - ten temat właściwie nie istnieje - mówi Ras. - Raperzy ciągle nawijają o dziewczynach w różny brzydki sposób je nazywając, a dla mnie Rosalie. jest 100% raperem bo jest mega charakternym człowiekiem, mega barwną postacią, na scenie pewną siebie i chciałem spróbować z jej perspektywy spojrzeć na to zjawisko. Też wiem, że jest w szczęśliwym związku i zastanawiałem się jakby mogło to wyglądać i tak to sobie wymyśliłem. Widziałem też tutaj scenkę z "Grease", gdzie ktoś próbuje zawrócić głowę Olivii Newton-John, a jej się nie chce. Tekst do "Nie mów" powstał od frazy "nie mów" i miałem ją od razu jak Rosie wysłała mi numer - wiedziałem, że to musi być to

YouTube/ Paramount Movies/GREASE Trailer 

- Gdybym kiedykolwiek mogła wybrać osobę z którą chciałabym stworzyć duet i mogłaby to być osoba z zagranicy, w piosence "Nie mów" myślę, że moim marzeniem byłoby zaśpiewać z Tiną Turner - dodaje artystka.


*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Urszula Kaczyńska

Data emisji: 11.03.2021

Godzina emisji: 13.43

aw

Czytaj także

Bovska o przygotowaniach do najważniejszej nocy w roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 15:00
- Koniec roku spędzę w Puławach. Wystąpię tam na miejskim sylwestrze, zagram tuż po północy, pierwszy raz w życiu tak późno - opowiada Bovska. Co artystka planuje na 2020 rok? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Był sobie numer". Rysy w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 15:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Sportowa Warszawa". Baasch łączy siły z Kacperczykami

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 15:40
- Utwór "Sportowa Warszawa" jest efektem współpracy z braćmi Kacperczyk. Łącząc siły z artystami reprezentującymi hip-hop wychodzę ze strefy komfortu. Dzięki temu "wietrzę" głowę i nie nudzę się tym, co robię - opowiada Baasch.
rozwiń zwiń