Lokum dla samiczki, bójki z kolegami - idzie wiosna!

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 12:31
Przebiśniegi, kocie marcowanie czy zapach alkoholu unoszący się znad rabat kwiatowych to tylko część z oznak, że przyszła wiosna. Na ten czas niejedna pani chciałaby pewnie być z wikłaczem, a panowie stać się dzioborożcem.
Audio
  • Wiosna w przyrodzie - wiosenne gody (Audycja nr 1/Czwórka)
Wikłacz szykuje gniazdo dla swej wybranki
Wikłacz szykuje gniazdo dla swej wybrankiFoto: Wikipedia/Hauke Koch (Karmesinkoenig)/CC BY-SA 3.0

Na szczęście wiosna nie kojarzy nam się jedynie z porządkami, a również z miłością. Najlepiej o tym wie przyroda. Magda Rożniecka sprawdziła, co oznaczają "wiosenne gody". Okazuje się, że często partnerki wybierają zwycięzców męskich potyczek - tak np. jest u żółwi. - Żółw potrafi być bardzo waleczny - mówi Agata Borucka z działu dydaktycznego warszawskiego zoo. - Jeśli postawimy naprzeciw siebie dwa samce to zaczną się między sobą tłuc - powolny żółw nagle dostaje wigoru. Samce potrafią dotkliwie gryźć się po nogach - kąsają się. 

Ptaki wikłacze dla swoich dam szykują "mieszkania" - te niestarannie i byle jak wykonane nie spotkają się z zainteresowaniem partnerek. Brutalniejszych technik używają za to dzioborożce czy koty.

***

Tytuł audycji: "Audycja nr 1"

Prowadzą: Mariusz Infulecki, Urszula Kaczyńska

Materiał: Magdalena Rożniecka

Data emisji: 21.03.2016

Godzina emisji: 6.00

pj/kd


Czytaj także

Nie lej wody jak ten wariat! Woda to skarb

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 10:11
Statystyczny Polak zużywa trzy razy więcej wody niż przeciętny mieszkaniec Luksemburga. Na pocieszenie można dodać, że Hiszpanie są, w tej kwestii, jeszcze gorsi od nas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Modny Tata". Ojcostwo na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 13:00
Na co dzień wykładowca, w sieci Modny Tata. Michał Będźmirowski przełamuje stereotypy zapracowanego mężczyzny i ojca i tłumaczy, jak być fajnym tatą i przy tym nie zwariować.
rozwiń zwiń