OMD: sprzeciwiamy się konsumpcjonizmowi

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 15:51
"The Punishemnt of Luxury" to najnowszy, wydany 1 września krążek brytyjskiej formacji OMD. - To nasz protest przeciwko wszechogarniającej konsumpcji. Tytuł zainspirowany został obrazem Giovanniego Segantiniego z 1891 roku - wyjaśniali muzycy z OMD Andy McCluskey i Paul Humphreys w rozmowie z Justyną Tylczyńską.   
Audio
  • "The Punishment of Luxury" - najnowszy krążek Orchestral Manoeuvres in the Dark (Wolę starsze, wolę młodsze/Czwórka)
Brytyjska formacja OMD, czyli Andy McCluskey (L) i Paul Humphreys (P)
Brytyjska formacja OMD, czyli Andy McCluskey (L) i Paul Humphreys (P)Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

OMD Wiele dźwięków na "The Punishemnt of Luxury" specjalnie uprościliśmy, tak by uzyskać brzmienie bardziej elektroniczne i prostsze niż na poprzednich płytach

Dziennikarka Czwórki była obecna na specjalnym odsłuchu krążka "The Punishemnt of Luxury", podczas którego Andy McCluskey i Paul Humphreys z OMD puszczali swoje ulubione kawałki. Tłumaczyli też przesłanie zawarte na nowym albumie. - Ludzie Zachodu mają bardzo dużo, a jednak nie są szczęśliwi. Poddawani jesteśmy ciągłemu praniu mózgu, tak że chcemy więcej i więcej - ostrzegali artyści z OMD, czyli Orchestral Manoeuvres in the Dark .

Na trzynastym albumie OMD "The Punishemnt of Luxury" nie brakuje typowego dla Brytyjczyków synth-popu, okraszonego jednak mocniejszą i bardziej wyrazistą elektroniką. - Charakterystyczne brzmienie OMD jest w naszym DNA - żartowali Andy McCluskey i Paul Humphreys. Wspominali też o tym, jak inspirują się twórczością niemieckiej legendy muzyki elektronicznej, czyli Kraftwerka, oraz jakie futurystyczne i szekspirowskie inspiracje zawarli na swoim nowym albumie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji, w której Justyna Tylczyńska relacjonowała szczegóły spotkania z OMD i w której słuchaliśmy też nowych i starych utworów brytyjskiej formacji - między innymi antywojennego "Enola Gay" z 1980 roku - jak zwykle w zaskakujących zestawieniach z twórczością innych artystów dobranych przez Jacka Kruczka. 

***

Tytuł audycji: Wolę starsze, wolę młodsze

Prowadzi: Jacek Kruczek

Gość: Justyna Tylczyńska (dziennikarka Czwórki)

Data emisji: 5.09.2017

Godzina emisji: 00.00

jsz/jp

Czytaj także

Nowy krążek Slowdive. Shoegaze w wielkim stylu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 10:00
- Bardzo dziwne, że gatunek shoegaze był kiedyś, w latach 90., uznawany za uwłaczający. Mam nadzieję, że dla młodego pokolenia ta muzyka stanie się ważna - mówił w rozmowie z Mateuszem Tomaszukiem Christian Savill, gitarzysta brytyjskiej formacji Slowdive, która po 22 latach wraca z nowym albumem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarecki - inspiruje się Czesławem Niemenem?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 16:42
- Ciągle eksploruję różne muzyczne inspiracje. Można powiedzieć, że czerpię od Niemena, ten z kolei od Jamesa Browna, i tak to się kręci. Jeśli ktoś mój materiał zsampluje, to będzie wyróżnienie - mówi w Czwórce Jarecki, którego krążek "Za wysoko" jest Czwórkową Płytą tygodnia.
rozwiń zwiń