Myślenie lateralne. Jak znaleźć wyjście z każdej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 10:55
- Myślenie lateralne to przeciwstawność myślenia wertykalnego, logicznego, którego uczymy się w szkołach. To wychodzenie poza utarte schematy, umiejętność patrzenia z różnych perspektyw, kreatywność - mówiła psycholog Paulina Mechlo.
Audio
  • Jak nauczyć się myśleć nieszablonowo i jak dzięki temu rozwiązywać "nioerozwiązywalne" problemy? (Strefa prywatna/Czwórka)
Jędrzej Cytawa, Monika Zubrzycka-Nowak, Paulina Mechlo i Jakub Jamrozek
Jędrzej Cytawa, Monika Zubrzycka-Nowak, Paulina Mechlo i Jakub JamrozekFoto: Czwórka

choleryk 1200.jpg
Gdy furia przejmuje kontrolę nad życiem. Jak wytrzymać z cholerykiem?

To - jak przekonywali eksperci Czwórki - jedna z najbardziej niedocenianych, a jednocześnie najcenniejszych umiejętności, dzięki której można znajdować wciąż nowe możliwości, wpadać na niezwykłe pomysły i proponować nieoczekiwane rozwiązania w pozornie patowej sytuacji. - By się tego nauczyć warto zadawać wciąż nowe pytania - mówiła coach Monika Zubrzycka-Nowak. Myślenie niestandardowe wykorzystać można m.in. podczas wybierania szkoły, w której uczyć się będziemy od przyszłego roku, a jedną z technik spoglądania na sytuacje z różnych perspektyw jest… rysowanie. Jak radziła Paulina Mechlo, warto wykorzystać w tym celu kolory, albo rozrysowywać możliwości na przykład jako gałęzie umieszczone na drzewie. - Pozwólmy sobie na generowanie pomysłów nie oceniając ich. Nawet te, które wydają nam się absurdalne, śmieszne, niedorzeczne, w dłuższej perspektywie czasowej mogą okazać się wartościowe. Nie blokujmy sami siebie - tłumaczyła ekspertka.  


świątek jarosław 1200.jpg
Odporność psychiczna - można się tego nauczyć?

W programie mówiliśmy o innych technikach kształcenia w sobie umiejętności myślenia lateralnego. Na ten temat rozmawialiśmy także z Joanną Trochomiczuk z Uniwersytetu SWPS, a słuchacze Czwórki tłumaczyli w rozmowie z Mateuszem Kulikiem, czym według nich jest myślenie nieszablonowe i jak wykorzystać tę umiejętność w praktyce. Zdradziliśmy także, jakie znaczenie dla naszego myślenie ma... poziom nawodnienia organizmu. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Monika Zubrzycka-Nowak (Szkoła coachingu GWPS), Paulina Mechlo (psycholog i neurokognitywistka), Jędrzej Cytawa (rekordzista Guinessa w zapamiętywaniu liczb binarnych, trener pamięciowy i architekt)

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 20.07

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Porada i jego sztuka mówienia. Jak ćwiczyć głos?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 10:51
- W poznawaniu całej sztuki wymowy i poprawianiu jakości naszej komunikacji z otoczeniem nic nie tracimy, a możemy tylko zyskać. Dlatego tak ważne jest to, by ćwiczyć głos - mówił Jakub Porada, dziennikarz i autor książki "Sztukmistrz z Tczewa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efekt wioski. Dlaczego warto być z innymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 10:20
- Stare afrykańskie porzekadło mówi, że, żeby wychować dziecko, potrzeba całej wioski. I ta wioska rozumiana jest jako zbiorowisko ludzi, którzy ze sobą żyją - mówi dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marszałkowski kontra Duże Pe - jak zostać mistrzem ciętej riposty?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 11:40
- Pierwszym krokiem do rzucania ciętych ripost jest z reguły "palnięcie" czegoś głupiego, niespodziewanego. Bo najlepszą ciętą ripostą jest powiedzenie czegoś, na co nikt inny by nie wpadł - mówiłmarcin "Duże Pe" Matuszewski.
rozwiń zwiń