X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Efekt wioski. Dlaczego warto być z innymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 10:20
- Stare afrykańskie porzekadło mówi, że, żeby wychować dziecko, potrzeba całej wioski. I ta wioska rozumiana jest jako zbiorowisko ludzi, którzy ze sobą żyją - mówi dr Ewa Woydyłło.
Audio
  • Na czym w psychologii polega "efekt wioski"? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdaniem psychologów kontakt społeczny już na początku życia pomaga w późniejszych zmaganiach ze stresem
Zdaniem psychologów kontakt społeczny już na początku życia pomaga w późniejszych zmaganiach ze stresemFoto: Shutterstock.com/Syda Productions

dr Ewa Woydyłło Człowiek dorasta wśród ludzi i tylko dzięki ludziom staje się człowiekiem

Taka właśnie definicja wioski stała się bazą dla książki Susan Pinker "Efekt wioski", w której kanadyjska psycholog rozwojowa próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak kontakty z innymi ludźmi mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi. - "The village effect" to efekt budowania tożsamości, budowania swojej życiowej drogi za pomocą ludzi, z którymi dzielimy nasze życie - wyjaśnia gość Czwórki.  

dr Ewa Woydyłło Umiejętność wchodzenia w kontakt i tworzenia relacji z innymi ludźmi to jest wielki dar. Im wcześniej zaczniemy o tym myśleć, tym lepiej

Dlaczego bezpośrednie kontakty między ludźmi mają tak wielkie znaczenie? Autorka twierdzi, że ci, którzy regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio piętnaście lat dłużej niż "samotnicy", a najniższy poziom demencji występuje u tych, którzy mają rozbudowane sieci kontaktów społecznych.- Każdy z nas ma mniej lub bardziej rozwiniętą wewnętrzną potrzebę kontaktu z ludźmi. Z niej tworzy się nasza świadomość - dodaje psychoterapeutka.

Ewa Woydyłło podpowiada, jak pielęgnować kontakty ze znajomymi, jak poznawać nowych ludzi i jak zostać duszą towarzystwa.

***

Czytaj także
samotność dziecko klatka 1200.jpg
Kiedy nieśmiałość zamienia się w chorobę?

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Ewa Woydyłło (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 2.08.2017

Godzina emisji: 20.07

kul/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Oswoić Alzheimera". Jak radzić sobie z tą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 10:00
Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok 200 tys. osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa w 2020 ta liczba może być nawet trzykrotnie wyższa. Alzheimer w większości przypadków zaczyna się po 65. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubisz słone przekąski - to może być oznaka depresji?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 13:27
- Spożycie czekolady pobudza wydzielanie serotoniny. Ale podobny efekt uzyskamy sięgając po wszystko to, co sprawia nam przyjemność: filiżankę kawy, orzeszki, słone paluszki czy chipsy - mówiła dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
Czym tak naprawdę są: autyzm i zespół Aspergera? Zaburzenia te postrzega się jako rodzaj dysfunkcji lub przejawy pewnych form geniuszu.
rozwiń zwiń