Efekt wioski. Dlaczego warto być z innymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2017 10:20
- Stare afrykańskie porzekadło mówi, że, żeby wychować dziecko, potrzeba całej wioski. I ta wioska rozumiana jest jako zbiorowisko ludzi, którzy ze sobą żyją - mówi dr Ewa Woydyłło.
Audio
  • Na czym w psychologii polega "efekt wioski"? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdaniem psychologów kontakt społeczny już na początku życia pomaga w późniejszych zmaganiach ze stresem
Zdaniem psychologów kontakt społeczny już na początku życia pomaga w późniejszych zmaganiach ze stresemFoto: Shutterstock.com/Syda Productions

dr Ewa Woydyłło Człowiek dorasta wśród ludzi i tylko dzięki ludziom staje się człowiekiem

Taka właśnie definicja wioski stała się bazą dla książki Susan Pinker "Efekt wioski", w której kanadyjska psycholog rozwojowa próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak kontakty z innymi ludźmi mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi. - "The village effect" to efekt budowania tożsamości, budowania swojej życiowej drogi za pomocą ludzi, z którymi dzielimy nasze życie - wyjaśnia gość Czwórki.  

dr Ewa Woydyłło Umiejętność wchodzenia w kontakt i tworzenia relacji z innymi ludźmi to jest wielki dar. Im wcześniej zaczniemy o tym myśleć, tym lepiej

Dlaczego bezpośrednie kontakty między ludźmi mają tak wielkie znaczenie? Autorka twierdzi, że ci, którzy regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio piętnaście lat dłużej niż "samotnicy", a najniższy poziom demencji występuje u tych, którzy mają rozbudowane sieci kontaktów społecznych.- Każdy z nas ma mniej lub bardziej rozwiniętą wewnętrzną potrzebę kontaktu z ludźmi. Z niej tworzy się nasza świadomość - dodaje psychoterapeutka.

Ewa Woydyłło podpowiada, jak pielęgnować kontakty ze znajomymi, jak poznawać nowych ludzi i jak zostać duszą towarzystwa.

***

Czytaj także
samotność dziecko klatka 1200.jpg
Kiedy nieśmiałość zamienia się w chorobę?

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Ewa Woydyłło (psycholog, psychoterapeuta)

Data emisji: 2.08.2017

Godzina emisji: 20.07

kul/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Oswoić Alzheimera". Jak radzić sobie z tą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 10:00
Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok 200 tys. osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa w 2020 ta liczba może być nawet trzykrotnie wyższa. Alzheimer w większości przypadków zaczyna się po 65. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lubisz słone przekąski - to może być oznaka depresji?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 13:27
- Spożycie czekolady pobudza wydzielanie serotoniny. Ale podobny efekt uzyskamy sięgając po wszystko to, co sprawia nam przyjemność: filiżankę kawy, orzeszki, słone paluszki czy chipsy - mówiła dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
Czym tak naprawdę są: autyzm i zespół Aspergera? Zaburzenia te postrzega się jako rodzaj dysfunkcji lub przejawy pewnych form geniuszu.
rozwiń zwiń