Czy ładnym jest w życiu łatwiej?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 15:20
Dbanie o swoją atrakcyjność fizyczną jest chyba najbardziej oczywistym i widocznym sposobem autoprezentacji. Jak to procentuje w życiu? A może bycie ładnym zagraża naszej ocenie?
Audio
  • Obcowanie z pięknem. Czy uroda pomaga w życiu? (Strefa prywatna/Czwórka)
psycholog Jarosław Świątek
psycholog Jarosław ŚwiątekFoto: Czwórka/Jakub Jamrozek

Symetria wzbudza pożądanie. Twarz symetryczna uchodzi za ładną. Jaroslaw Świątek

- Z badań wynika, że patrzenie na ludzi ładnych drażni te same układy, które są odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności - wyjaśnia psycholog Jaroslaw Świątek. - Dlatego tak dużą popularnością cieszą się pokazy mody, dlatego tak bardzo interesują nas gwiazdy Hollywood - dodaje. 

Dlatego też przywiązujemy wagę do ubioru, pielęgnujemy włosy, golimy zarost, wybielamy zęby - wszystko po to, aby swoim wyglądem wywrzeć pożądane wrażenie na innych. Chcemy się podobać. I nie jest to kwestia próżności. Atrakcyjni ludzie są po prostu lepiej oceniani przez innych, dzięki czemu podnosi się ich samoocena i wzrastają szanse na osiągnięcie życiowych celów. - Jeżeli widzimy atrakcyjną osobę, od razu przypisujemy jej zestaw pozytywnych cech, których wcale nie musi ona posiadać - wyjaśnia gość Czwórki.


Czytaj także
joga sport kobieta miasto 1200.jpg
Kontakt z własnym ciałem. Jak zacząć słuchać siebie?

Czy atrakcyjni ludzie muszą przy okazji walczyć ze stereotypami? Czy ładnym jest w życiu łatwiej? Co mieści się w kanonie piękna? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Jaroslaw Świątek (psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej)

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 20.07

kul/kd

Czytaj także

Déjà vu - doświadczenie większości

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 13:00
Zjawisko paranormalne, pamięć z poprzedniego życia, czy efekt telepatii? - Przyjmuje się, że nawet 70 proc. społeczeństa doświadczyło déja vu. Najczęściej są to osoby między 15. a 25. rokiem życia - tłumaczy psycholog Leon Ciechanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Postanowienia noworoczne: "szukajmy szczęścia w małych rzeczach"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 12:52
- Sens odnajdujemy w najprostszych rzeczach, bo często to one warunkują to, co robimy w życiu - mówiła Renata Pająkowska-Rożen, psycholożka, psychoterapeutka i kulturoznawczyni. - Szukajmy złotego środka - mówiła.
rozwiń zwiń