Każda śmierć jest wyjątkowa, ale jej przyczyny nudne

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 12:56
- W momencie śmierci każdy jest tylko człowiekiem - podkreśla dr Richard Shepherd, autor książki "Niewyjaśnione okoliczności", patomorfolog i lekarz sądowy. - Przy śmierci osób znanych trudna jest otoczka, która im towarzyszy - naciski, teorie dookoła - dodaje.
Audio
  • Dr Richard Shepherd, autor książki "Niewyjaśnione okoliczności" opowiada o swojej publikacji i pracy patomorfologa (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Arpatsara/Shutterstock

Dr Shephard jest tą osobą, która brała udział w głośnych sprawach, takich jak śmierć księżnej Diany czy Michaela Jacksona. Pracował przy sekcjach ofiar ataku na WWC czy zamachu na Bali. - Każda śmierć jest trudna do zrozumienia i każda wymaga osobnego podejścia i sposobu myślenia, zaangażowania - mówi lekarz. - Śmierć księżnej Diany była bardzo złożona. Dla mnie kluczowe było określenie, w jaki sposób zachowywał się samochód, by zrozumieć jakiego rodzaju obrażenia mogły przyczynić się do śmierci księżnej - wspomina.

Richard Shepherd podkreśla, że przyczyny śmierci są nudne i prozaiczne. Ciekawa zaś jest praca przy zmianach w ludzkim ciele po śmierci. - Większość z nich jest do przewidzenia, ale występują pewne różnice - wyjaśnia. - Niektóre z nich mogą pomóc śledczym wyjaśnić sprawę.

Czwórkowy rozmówca przebadał 23 tysiące indywidualnych przypadków śmierci. W "Stacji Nauka" zdradza m.in., co można wyczytać z kości. Jakie trudne przypadki spotykał na swej drodze?

Na polskim rynku wydawniczym książka światowej sławy patomorfologa ukarze się już w środę (31.10.2018). 

Autorem materiału jest Magdalena Babiszewska, tłumaczył Grzegorz Czemiel.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 12.17

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Daltonizm - to nieprawda, że nie dotyczy kobiet

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 13:45
Całkowita ślepota barw dotyczy jednej na 40000 osób. Najczęściej dotyka mężczyzn, bo warunkowana jest genetycznie przez chromosom X.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, kiedy na stoku przydarzy się kontuzja?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 19:09
Patrząc na zaśnieżone trasy narciarskie, nie da się ukryć, że tam nadeszła już zima. Synoptycy prognozują dalszy spadek temperatur, opady śniegu, a także silny wiatr. Amatorzy białego szaleństwa na pewno przygotowali już sprzęt, ale czy w równie dobrej formie jest ich kondycja?
rozwiń zwiń