X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy można żyć bez wspomnień? Podróż do zakamarków pamięci

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 15:53
- Jeśli czegoś naprawdę dobrze się nauczymy, będziemy to pamiętać już zawsze. Choć po latach dostęp do tych danych może być utrudniony - mówiła psycholog dr Krystyna Rymarczyk.
Audio
  • Jak działa ludzka pamięć i dlaczego czasem płata nam figle? (Stefa Prywat-na/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock.com

mózg psychologia 1200.jpg
W ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów informacji

- Najłatwiej zapamiętujemy informacje nacechowane emocjonalnie, albo te, które są dla nas szczególnie interesujące i ważne. Informacje szkolne to zaś tzw. pamięć semantyczna, czyli informacje, które gromadzimy, bo docierają do nas przez całe życie. Takie fakty, daty musielibyśmy wielokrotnie powtarzać, by pozostały w naszym mózgu - tłumaczyła ekspertka.

Czym są ślady pamięciowe i czy na pamięci możemy polegać? Czym jest amnezja dziecięca i jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych? Jak działa efekt "z-z-z", czyli "zakuć - zaliczyć - zapomnieć"? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami - i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: dr Krystyna Rymarczyk (psycholog ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii, adiunkt w Pracowni Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN oraz w Katedrze Neuropsychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie) wraz z córką Dominiką (maturzystką)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 20.09

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kuszenie złego losu. Dlaczego podejmujemy ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:35
- Badania nad ryzykiem są intensywne i już wiemy, gdzie tych mechanizmów w układzie nerwowym i mógu szukać - tłumaczył w Czwórce dr Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plotkowanie jako forma nauki? Dlaczego żyjemy historiami innych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:26
- Gdyby zapytać ludzi o to, co robią w wolnym czasie, to prawdopodonie wymieniliby spotkania z bliskimi, podróżowanie czy aktywność fizyczną. Tymczasem najwięcej wolnego czasu spędzamy na życiu w światach, w których nas nie ma - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
rozwiń zwiń