Teatr Kryzys - terapeutyczna moc sztuki

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 17:00
Teatr Kryzys tworzą uzdolnione artystycznie osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Przygotowują m.in. warsztaty pogłębiające relacje, umiejętność współpracy i spontanicznego działania. Mierzą się z tekstami Conrada, Kafki i Mrożka. - Nasze cotygodniowe spotkania to ważny element i promyczek w naszym życiu, który daje energię na cały tydzień - mówi Katarzyna Parzuchowska, edukatorka eFkropka i prowadząca Teatr Kryzys.
Teatr Kryzys - próby do przedstawienia.
Teatr Kryzys - próby do przedstawienia.Foto: Jakub Tercz
  • Teatr Kryzys działa od 2018 roku
  • Obecnie mieści się w Domu Kultury Stokłosy na warszawskim Ursynowie
  • Teatr Kryzys to nie tylko próby, to także przestrzeń dla każdego członka grupy
  • Cotygodniowe spotkania dla jego członków mają moc terapeutyczną

Wszystko zaczęło się w 2018 roku, a za inicjatywą stworzenia Teatru Kryzys stoi Katarzyna Parzuchowska i dr Jakub Tercz, filozof z Fundacji "Otwarte seminaria filozoficzno-psychiatryczne" i Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego. - Katarzyna przyszła do mnie z propozycją niewielkiego projektu - mówi dr Tercz. - Miałem na początku go koordynować, ale szybko przerodziło się to w nasze flagowe działanie, oprócz otwartych seminariów. Wspólnie więc prowadzimy teatr, który obecnie mieści się w Domu Kultury Stokłosy na warszawskim Ursynowie. 

- Przyszłam do Jakuba, jako osoba doświadczona kryzysem psychicznym. Teatr był zawsze taką rzeczą, która pomagała mi zdrowieć i pomyślałam, że byłoby super, gdyby to też zadziałało dla innych osób - dodaje Katarzyna. - Biletem wstępu do naszego teatru, jeżeli chodzi o zespół aktorski, jest doświadczenie kryzysu psychicznego i jest to też obszar, w którym się poruszamy. Kryzys psychiczny rozumiemy nie tylko jako diagnozy, które zostały nam postawione, ale też jako pracę nad sobą w terapii. Naszą dewizą jest, że łamiemy stereotypy i odbijamy się od tych trudnych doświadczeń.

Teatr Kryzys to nie tylko przygotowania spektakli i próby, to także przestrzeń dla każdego członka grupy i moment pochylenia się nad jego problemami. To także ćwiczenia, rozmowy, praca terapeutyczna, ale przede wszystkim szczerość, otwartość, uwaga, wyrażanie siebie, relacje, szacunek i bliskość. Wszyscy przestrzegają kontraktu, w którym jednym z głównych zapisów jest "traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany".

Kręte drogi przyprowadziły do Teatru Dorotę, Izę i Julię. Każda z nich jest inna, jednak mianownik jest wspólny - to korzyści z Kryzysu. - Celem, w jakim się spotykamy, jest niewątpliwie działalność teatralna i artystyczna, natomiast uczęszczając na zajęcia systematycznie bardzo mocno zżyłam się z członkami grupy, budując więź - mówi Iza. - Teatr daje mi relacje, a relacje dają mi poczucie bezpieczeństwa, poczucie bezpieczeństwa zaś ma wpływ terapeutyczny. Teatr Kryzys jest moją drogą do zdrowienia.


Teatr Kryzys podczas prób Teatr Kryzys podczas prób

- Nauczyłam się pokory, słuchania, mam lepsze poznanie siebie. Nauczyłam się być prowadzona, bo być może to, co ja widzę mnie ogranicza, a to co widzą inni może pomóc mi się rozwijać - dodaje Julia. - Bliscy widzą we mnie duża przemianę, otwartość na słuchanie, wyrażanie siebie, swoich emocji i myśli. Cieszą się, że tak dużo mi ten teatr daje.

Twórcy przedstawień nie opierają się bezpośrednio na historiach swoich aktorów. Ubierają je w metaforę. - Robiąc spektakl zaczynamy od adaptacji dużych i interesujących dzieł literatury, które są dla nas inspiracją - tłumaczy dr Tercz. - Szukamy w nich tropów, potrafiących uruchomić struny istotne dla osób, które identyfikują się z hasłem "kryzysu".


Posłuchaj
39:47 Czwórka/Strefa Prywatna - Teatr kryzys 05.01.2022.mp3 Rozmawiamy o Teatrze Kryzys (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Jak podkreślają założyciele Teatru Kryzys, ważne jest także wprowadzenie słowa "kryzys" do przestrzeni publicznej. - To działa antystygmatyzacyjnie, że nazwaliśmy nasz teatr Kryzys. Staramy się wprowadzić trochę uśmiechu w to słowo - wyjaśnia Kasia. - Dla nas teraz to słowo "kryzys", połączone z teatrem, kojarzy się z czymś przyjemnym. Ma to także charakter łamania tabu. Dla widowni to też może mieć znaczenie, że mają kontakt z kimś, kto otwarcie o tym kryzysie mówi. Mam nadzieję, że to też ma takie znaczenie, że to nie jest już wstyd mieć kryzys.

- Nasz teatr też pokazuje nam, że kryzys psychiczny jest częścią życia, można go przeżyć i żyć - podkreśla Dorota. - Można dbać o siebie i bardzo dobrze funkcjonować. Jest takie przełożenie, że kryzys psychiczny nie jest wyrokiem i końcem świata. Dla mnie to poniekąd początek czegoś nowego.


***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Katarzyna Parzuchowska (edukatorka Fundacji eFkropka, ekspertka przez doświadczenie, współzałożycielka Teatru Kryzys), dr Jakub Tercz (filozof Fundacji "Otwarte seminaria filozoficzno-psychiatryczne" i Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, prowadzący Teatr Kryzys), Dorota Eliza Hury, Iza Trawińska, Julia Wysocka (aktorki Teatru Kryzys)

Data emisji: 05.01.2022

Godzina emisji: 20.08

aw