Bycie szefem - czy płeć ma znaczenie?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 17:32
W opinii wielu osób, style zarządzania zespołem czy firmą różnią się w zależności od płci. Wielu z nas woli mieć szefa mężczyznę, niektórzy bardziej cenią kobiety jako liderki. Sprawdzamy, czy są to stereotypowe opinie, czy jednak mają coś wspólnego z prawdą.
Kobiet liderek w biznesie jest mniej niż mężczyzn
Kobiet liderek w biznesie jest mniej niż mężczyznFoto: shutterstock/OPOLJA

Lider "zaraża" energią

- Staram się nie rozróżniać, czy szefem jest kobieta, czy mężczyzna. Zawsze staram się patrzeć na taką osobę, jak na lidera - mówi Milena Golda, mentorka, międzynarodowy coach biznesowy, ekspert ds. psychologii biznesu. - Patrzę, czy te osoby są w stanie swoją energią ponieść swój zespół, tak żeby realizowali wspólne cele.

Cechy przypisane do płci, jak przyznaje gość Czwórki, czasem mają wpływ na styl zarządzania zespołem. - Kobiety wyróżniają się tym, że są opiekuńcze i empatyczne, a więc kobieta-lider łatwiej zrozumie życiowe i rodzinne sytuacje niż szef. Jest skoncentrowana na celu, ale także budowaniu relacji - tłumaczy ekspertka. - Z mojego doświadczenia, również w pracy za granicą, wynika, że szef mężczyzna jest bardziej konsekwentny. Jemu chodzi o konkretne cele i nie patrzy na czynniki zewnętrzne.


Z empatią "za pan brat"

Rynek "bycia szefem" na przestrzeni lat się zmienił. W opinii specjalistki, autorytarni, władczy, egocentryczni szefowie przechodzą do lamusa. - Zarówno mężczyzna i kobieta na takim stanowisku powinni kierować się większą empatią i zrozumieniem - wyjaśnia. - Teraz szefowie budują zespoły oraz inspirują innych do działania.

W dalszym ciągu, kobiet na kierowniczych stanowiskach jest mniej niż mężczyzn. Wiele z nich przykłada większą wagę do szkoleń i edukacji niż mężczyźni. - Przeglądałam badania, z których wynika, że w zarządach firm zasiada tylko 24 procent kobiet, resztę stanowią mężczyźni - zwraca uwagę gość audycji. - Kobieta, gdy już przebije szklany sufit i dostanie się "na górę" jest naprawdę dobrym szefem. Jest empatyczna, potrafi być dobrze zorganizowana, więcej się szkoli, z reguły jest bardziej wykwalifikowana w zarządzaniu.

Zobacz także


Różne style zarządzania?

Sprawa jest jednak złożona i jak podkreśla specjalistka, trudno generalizować, bo zdarzają się różne style, zarówno w zarządzaniu mężczyzn, jak i kobiet. - Wszystko zależy od osobowości, bo znam mężczyzn, którzy są bardziej wylewni i empatyczni - zauważa Milena Golda. - Z drugiej strony, są też kobiety, które na wysokich stanowiskach potrafią być bardzo "ostre" i męskie, bo wchodzą w męską energię. Czasem potrafią być bardziej stanowcze niż mężczyźni.


Posłuchaj
36:37 Czwórka/Strefa Prywatna Milena Golda o liderach 07.08.2023.mp3 Milena Golda, mentorka i coach o byciu współczesnym liderem i pracy marzeń (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Do pracy z pasją

W audycji, ekspertka również zwraca uwagę na budowanie kariery zawodowej, podążanie za swoimi pasjami oraz przekuwanie ich w swoją pracę marzeń. - Inspiruję innych, żeby robili to co lubią i kochają  Dla mnie to jest normalne, żeby szukać swojej drogi - tłumaczy rozmówczyni Kuby Jamrozka. - Możemy ją znaleźć w różnym wieku. Macie prawo szukać tego, co lubicie, a badania potwierdzają, że obecnie zmieniamy zawód nawet siedem razy w ciągu życia.  


*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Milena Golda (mentorka, międzynarodowy coach biznesowy, ekspert ds. psychologii biznesu)

Data emisji: 07.02.2023

Godzina emisji: 20.15

aw