Nieprzeciętni 2023. Finalista Mikołaj Basiński i jego pozytywna ekologia

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 14:28
- Mam cel, by z naszych lasów wynieść tysiąc worków śmieci. Na razie zrealizowałem połowę, a już udało się sprzątnąć równowartość 1,7 tony odpadów - mówił ekolog, psycholog i pedagog Mikołaj Basiński, który został właśnie finalistą plebiscytu Nieprzeciętni 2023. 
Mikołaj Basiński, autor fanpagea Szukam w lesie
Mikołaj Basiński, autor fanpage'a Szukam w lesieFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Mikołaj Basiński popularyzuje wiedzę na temat znaczenia lasów i zagrożeń wynikających z zaśmiecania terenów zielonych. Zainicjował m.in. akcję "Szukam w lesie". Na co dzień finalista plebiscytu Nieprzeciętni edukuje i przybliża odbiorcom problem śmieci w leśnych ekosystemach. W ramach swojej działalności samodzielnie wyniósł z lasów ponad 1,7 tony odpadów. 

Obok czyszczenia obszarów zielonych, Mikołaj Basiński stara się "robić szum" wokół ekologii, mówić o tym problemie w sposób niekonwencjonalny. - W naszych lasach jest cały czas brudno i trzeba coś z tym zrobić. Budowanie społeczności nie jest łatwe, ale staram się działać na różnych polach, m.in. angażować artystów - zaznaczał w rozmowie z Czwórką. W Poznaniu, z wykorzystaniem recyklingowalnych odpadów stworzono spektakl teatralny o tematyce ekologicznej. - Chodzi o to, by nie opowiadać o zbieraniu śmieci w sposób nudny, ale jako o działalności dobrej dla całego naszego ekosystemu i nas samych - tłumaczył gość Czwórki. 

Statuetka plebiscytu "Nieprzeciętni" Statuetka plebiscytu "Nieprzeciętni"

Jego sposobem na sukces jest pozytywne nastawienie. - Poczucie humoru i uśmiech to mój sposób na działanie i komunikowanie się z otoczeniem. To także doskonała metoda na to, by motywować do działania samego siebie - tłumaczył w naszym studiu. - To budowanie fajnego obrazu ekodziałalności jako przygody, ciekawego przeżycia, które można realizować w gronie interesujących ludzi i dobrze się przy tym bawić. 

Czytaj także:

Jak podkreślał Mikołaj Basiński, las ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie - nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. - W lesie jesteśmy niczym aktorzy. Wchodzimy do lasu jak na scenę, musimy zdawać sobie sprawę, że nasze działania mają potężny wpływ na innych aktorów, czyli zwierzęcych mieszkańców lasu. Wyznaję zasadę, że każdy z nas może uznać fragment lasu za swój w tym sensie, że zacznie się nim opiekować i dbać o niego - tłumaczył.

Posłuchaj
15:06 basiński_PR4_AAC 2023_05_24-20-44-54.mp3 Rozmowa z Mikołajem Basińskim o jego sposobach na ratowanie świata (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Warto otoczyć opieką choćby własną okolicę. Z takim hasłem finalista Nieprzeciętnych występował m.in. na wydarzeniu TEDxKatowice z prelekcją na temat "Kto podniesie butelkę, czyli o języku działania dla środowiska". - Takie pojedyncze butelki czy puszki są często śmiertelną pułapką dla najmniejszych zwierząt. Zwabione zapachem, starają się wejść do środka, a potem nie mogą się uwolnić - mówił Mikołaj Basiński.

Sprawdź także:

Prywatnie gość Czwórki lubi wędrówki po górach, poranne zapasy z 6-letnim synkiem i koszule z podwiniętymi rękawami. - Jedną z moich pasji jest geocaching, czyli gra terenowa polegająca na tym, że znajdujemy niewielkie skrytki ukryte w terenie. Bardzo lubię także tańczyć i często to robię, uwielbiam właściwie każdą muzykę - opowiadał Mikołaj Basiński. 

Finalistę plebiscytu Nieprzeciętni 2023 poznamy podczas uroczystej Gali 22 czerwca.

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Mikołaj Basiński (psycholog, pedagog, trener, aktywny zawodowo konferansjer, leśny aktywista i pasjonat lasu, finalista Nieprzeciętnych 2023)

Data emisji: 24.05.2023

Godzina emisji: 20.45

kd


Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Michał Brańka i Michał Kuryłek. Co słychać u finalistów sprzed lat?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 15:54
Sprawdzamy, co słychać u finalistów poprzednich odsłon plebiscytu. Michał Kuryłek to znalazł się w finale w 2022 roku, to także student medycyny z "misją wyciskania potencjału". Michał Brańka, który ostatnio bardzo intensywnie działa w projekcie "Uśmiech na ratunek", otrzymał statuetkę w 2018 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Głosuj już teraz. Czy Nieprzeciętną zostanie Monika Saj?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 11:31
Trwa Czwórkowy plebiscyt Nieprzeciętni 2023. Teraz jest czas na oddanie głosu na swojego faworyta. Do 11 czerwca można wybierać spośród grona 10 finalistów wybranych przez nasze Jury. Wśród nich jest Monika Saj
rozwiń zwiń