Nieprzeciętni 2023. Joanna Hubska - czy jest Twoją Nieprzeciętną?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 13:39
10 finalistów czeka na Wasze głosy. To od Was zależy, kto zgarnie tytuł Nieprzeciętnego 2023. Finaliści otrzymają nagrody rzeczowe, a zwycięzca dodatkowo statuetką i tytuł. Mamy też nagrody dla głosujących. Czas na oddanie głosu mija 11 czerwca. Wśród finalistów jest Joanna Hubska, założycielka i prezes "Fundacji Akademia Małego Lekarza". 
Joanna Hubska - finalistka plebiscytu Nieprzeciętni 2023
Joanna Hubska - finalistka plebiscytu Nieprzeciętni 2023Foto: arch. prywatne

Joanna Hubska to założycielka i prezes "Fundacji Akademia Małego Lekarza", której celem jest minimalizowanie lęku przed szpitalami i procedurami medycznymi u dzieci oraz popularyzacja wśród nich nauk biologiczno-medycznych. Prowadzi autorskie zajęcia dla dzieci i młodzieży, podczas których wcielają się oni w rolę lekarzy, osłuchują serce prawdziwymi stetoskopami i uczą się udzielać pierwszej pomocy. Na co dzień studiuje na VI roku Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest autorką kilku artykułów i rozdziałów monografii naukowych. Swój wolny czas przeznacza na podróże, szczególnie żeglarskie. Należy do załogi szkieletowej żaglowca "STS Fryderyk Chopin" i jako uczestniczka jednego z rejsów przepłynęła na nim Ocean Atlantycki.6 rok studiów

- Marzyłam o byciu lekarzem jako dziecko, miałam dużo książek o budowie ciała człowieka, zdarzały mi się drobne operacje lalek. Tak było jak byłam mała - mówi finalistka plebiscytu Nieprzeciętni w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem. - W liceum mocniej wróciła do mnie ta myśl, że zawsze chciałam być lekarzem. Pomyślałam, że może warto przyłożyć się do matury z biologii, chemii i matematyki i spróbować dostać się na medycynę. Udało się. 

Dziś Joanna Hubska jest już na szóstym roku studiów, ale nie tylko medycyna załapała ją w swe macki. Edukacja też jest niezwykle ważna w jej działalności. - Pierwsze moje kroki pedagogiczne stawiałam ucząc dzieci tańczyć i będąc opiekunem dzieci na obozach w Stanach Zjednoczonych - opowiada. - To było dla mnie wielką lekcją.

Posłuchaj
17:07 czwórka strefa prywatna 17.05.2023 joanna hubska.mp3 Joanna Hubska opowiada o swoich nieprzeciętnych pasjach (Strefa prywatna/Czwórka)

 Obie pasje finalistka Nieprzeciętnych łączy w w Fundacji Akademia Małego Lekarza, której jest prezeską. -Fundacja powstała dopiero w styczniu 2023 roku. Wcześniej Akademia działała jako projekt w ramach Inkubatora UW i spółki celowej UW, które pomogły mi z projektu zrobić firmę - zdradza Joanna. - Dziś mogę działać na większą skalę, w pełni formalnie. Mam mnóstwo papierów, księgową, rachunki. To duże i nowe wyzwanie z którym dziś się mierzę. Te sprawy prawno-finansowe stawiają przede mną nowe mury, ale staram się konsekwentnie je rozbrajać. 

Tu możesz oddać swój głos na Nieprzeciętnego 2023>>

Z pewnością w tym "rozbrajaniu" Joannie Hubskiej pomaga szczytny cel, jaki towarzyszy jej działaniom. W Fundacji stara się zarazić dzieci pasją do medycyny, ale też zdjąć z nich lęk przed lekarskimi wizytami. - Na takich zajęciach dzieci wchodzą w rolę lekarzy, dostają od nas niezbędne akcesoria - opowiada. - Mają szanse zadać mnóstwo pytań, które je interesują. 

Przed Czwórkowym gościem zakończenie studiów i lekarski staż. Joanna przyznaje, że jej planem jest wykorzystanie tego czasu maksymalnie. Chce poznać jak najwięcej oddziałów i specjalizacji, by odnaleźć swoją wymarzoną. - Dziś chciałabym zostać endokrynologiem, choć pediatra też jest w kręgu moich zainteresowań - zdradza. 

Mogłoby się wydawać, że studia na Wydziale Lekarskim i Fundacja Akademia Małego Lekarza całkowicie zajmują czas Joanny. Okazuje się, że nic bardziej mylnego Czwórkowy gość znajduje też czas na inną działalność, ale i odpoczynek. - Ja od początku studiów w wiele rzeczy się angażowałam, starałam się swój wolny czas poświęcać na dodatkowe aktywności - opowiada. - To te aktywności są dla mnie dawką inspiracji, nowych znajomości, radości, odpoczynku. Nie postrzegam ich jako obowiązków.

Czytaj także:

Dziś na pierwszym miejscu w życiu Joanny Hubskiej stoi nauka. Wie, że bez wiedzy, nie będzie dobrym lekarzem. - To zajmuje czas, ale jest priorytetem - mówi. - Musiałam się nauczyć takiego podejścia. Całe życie człowiek zdobywa kolejne doświadczenia, dzięki nim następnego dnia jest lepszym człowiekiem. 

Relaks na żaglach, lub off-roadowa jazda to sytuacje, w których Joanna łapie oddech, od codziennego zaangażowania. 

Finalistę plebiscytu Nieprzeciętni 2023 poznamy podczas uroczystej Gali 22 czerwca. 

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Joanna Hubska (finalistka plebiscytu Nieprzeciętni 2023)

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 20.05

pj

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Julia Wizowska: Nieprzeciętność to wykraczanie poza codzienność

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 15:28
- Do plebiscytu Nieprzeciętni 2023 podchodzę z duża otwartością. Kieruję się intuicją - mówi Julia Wizowska, jurorka plebiscytu, edukatorka przyrodnicza i neuroterapeutka, która uczy życia w zgodzie z naturą, przybliża świat dawnych wierzeń, praktyk ludowych i rytuałów.
rozwiń zwiń