Nieprzeciętni 2023. Finalista Damian Szymański na pomoc dzieciakom

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2023 12:00
- Jestem takim "wujkiem do zadań specjalnych". Zajmuję się m.in. wyszukiwaniem, szkoleniem i przygotowaniem nowych wolontariuszy - opowiadał Damian Szymański. Finalista Nieprzeciętnych 2023 na co dzień działa na rzecz pomocy dzieciom z niepełnosprawnościami.
Damian Szymański
Damian SzymańskiFoto: Arch. prywatne

- Gdy dowiedziałem się, że zostałem zgłoszony do plebiscytu, reakcja była euforyczna. Bardzo się ucieszyłem, to bardzo miłe, gdy za działania zawodowe, a jednocześnie z potrzeby serca jest się docenionym. To ogromne i bardzo pozytywne emocje, a uśmiech nie schodzi mi z twarzy do dziś - mówił Damian Szymański. Finalista plebiscytu Nieprzeciętni 2023 to koordynator wolontariatu w Domu Dziecka dla Dzieci Chorych Fundacji "Dom w Łodzi". 

- W naszej placówce zawsze mamy dziewiątkę dzieci z różnymi niepełnosprawnościami - tłumaczył. - Jesteśmy placówką specjalistyczno-terapeutyczną, więc mamy specjalistów, m.in. logopedę czy psychologa, są też "ciocie na dobre i na złe", czyli wychowawcy obecni całodobowo, dodatkowo jest także całodobowy personel medyczny. Dopełnieniem tego składu są wolontariusze, czyli osoby, które chcą nawiązać relacje, pomagać, pozostać z nami na dłużej. To ludzie z różnych środowisk, w różnym wieku, którzy podarowują dzieciom swój czas. Wszyscy staramy się, by nasi podopieczni czuli się u nas jak w domu. 

Gość Czwórki w 2021 roku zdobył Koronę Gór Polski w 14 dni zbierając środki na leczenie i rehabilitację dzieci. Rok później wziął udział w wyzwaniu FasOffPoMęsku i przez 9 miesięcy nie pił alkoholu. Gdy ktoś proponował mu drinka, mówił, że jest w ciąży i opowiadał o problemach związanych z Płodowym Zespołem Alkoholowym.

Sprawdź także:


W tym samym roku przeszedł w milczeniu liczący 500 km Główny Szlak Beskidzki, komunikując się jedynie za pomocą piktogramów, aby zebrać środki na dalsze wdrażanie komunikacji alternatywnej dla małych Juliany i Bartka, którzy nie mówią. - Udaje nam się wypracować różne rzeczy, m.in. dotrzeć do pragnień i potrzeb tych dzieci. Są dziś w stanie się z nami komunikować, a to ogromny sukces - opowiadał Damian Szymański. 

Statuetka plebiscytu "Nieprzeciętni" Statuetka plebiscytu "Nieprzeciętni"

Czytaj także:

W czerwcu finalista plebiscytu Czwórki zamierza przejść w milczeniu z Helu na Rysy. - Trzymajcie za mnie kciuki, bo mam nadzieję, że się uda. Chcę zebrać kwotę niezbędną do wdrażania dalszych metod komunikacji alternatywnej - opowiadał Damian Szymański.

Posłuchaj
11:18 nieprzeciętni PR4_AAC 2023_05_31-20-40-36.mp3 Finalista Nieprzeciętnych Damian Szymański o swojej pracy, pasji i planach (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Finalistę plebiscytu Nieprzeciętni 2023 poznamy podczas uroczystej Gali 22 czerwca.

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Damian Szymański (finalista Nieprzeciętnych 2023)

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 20.45

kd


Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Michał Brańka i Michał Kuryłek. Co słychać u finalistów sprzed lat?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 15:54
Sprawdzamy, co słychać u finalistów poprzednich odsłon plebiscytu. Michał Kuryłek to znalazł się w finale w 2022 roku, to także student medycyny z "misją wyciskania potencjału". Michał Brańka, który ostatnio bardzo intensywnie działa w projekcie "Uśmiech na ratunek", otrzymał statuetkę w 2018 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Głosuj już teraz. Czy Nieprzeciętną zostanie Monika Saj?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 11:31
Trwa Czwórkowy plebiscyt Nieprzeciętni 2023. Teraz jest czas na oddanie głosu na swojego faworyta. Do 11 czerwca można wybierać spośród grona 10 finalistów wybranych przez nasze Jury. Wśród nich jest Monika Saj
rozwiń zwiń