Dopalacze - używki młodych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 17:00
Dopalacze są czwartą najczęściej stosowaną przez młodzież używką. - Z naszych badań wynika, że pierwsze zażycie to rozpoczęcie procesu, nad którym nigdy nie uzyska się kontroli - ostrzega dr Dorota Wiszejko-Wierzbicka.
Audio
  • Dopalacze - co motywuje, jakie są zagrożenia, czy można wyjść z nałogu? (Dajesz radę/Czwórka)
Z najnowszych badań wynika, że większość osób zażywających nowe substancje psychoaktywne zna tylko ich nazwy marketingowe. Nie wie nic o składzie chemicznym czy efektach ubocznych
Z najnowszych badań wynika, że większość osób zażywających nowe substancje psychoaktywne zna tylko ich nazwy marketingowe. Nie wie nic o składzie chemicznym czy efektach ubocznychFoto: Pixabay/Jantaaa/dom. publiczna

Najpierw jest "kadzidełko", "cocolino", "papierek lakmusowy" albo "kosiarz". Potem problemy z oddychaniem, migotanie serca, ataki paniki i niewyobrażalnej agresji. - 88 procent użytkowników dopalaczy to ludzie młodzi, jeszcze się uczący. W naszym badaniu mieścili się w przedziale 16-25 lat - mówi gość Czwórki.

Nad najnowszą ankietą dotyczącą dopalaczy pracowali nie tylko psychologowie, ale też socjologowie oraz toksykolodzy. - Nasz zespół był interdyscyplinarny, dlatego udało nam się spojrzeć na problem z wielu perspektyw - mówi psycholog Dorota Wiszejko-Wierzbicka. - Wyniki naszych badań nie są optymistyczne.

W audycji mówimy o tym, jakie są powody, dla których młodzi sięgają po dopalacze i tłumaczymy w jaki sposób z substancji psychoaktywnych korzystają "supermani", "naukowcy i eksperci" oraz "kamikadze".

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Dorota Wiszejko-Wierzbicka (psycholog SWPS)

Data emisji: 5.10.2015

Godzina emisji: 12.00

kul/gs