X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dostałeś mandat? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 15:37
- Możemy odmówić przyjęcia mandatu, jeśli nie uznajemy przesłanek, dla których został on wystawiony. Sprawa zostanie skierowana do sądu, ale funkcjonariusze będą musieli wówczas podać przyczyny, dla których nie przyjęliśmy kary. Możemy na tym zyskać, albo sporo stracić - tłumaczył Karol Brunejko z poradni prawnej Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Kiedy warto odmówić przyjęcia mandatu? Radzi Karol Brunejko (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio

policja mandat 663.jpg
Czy musimy płacić mandaty?

Mandaty dzielą się na te wydawane przez funkcjonariusza i opłacane przez nas bezpośrednio po naszym wykroczeniu, kredytowe i zaoczne. - Cały czas pokutuje szerokie pojęcie mandatu, w którym skupiają się także m.in. "opłaty dodatkowe" za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu. Tymczasem w definicji mandat jest wyłącznie "karny", czyli wiąże się z nałożeniem na nas kary za złamanie przepisów, np. przechodzenie przez ulicę na czerwonym świetle - tłumaczył Karol Brunejko z Akademickiej Poradni Prawnej UW.

Jak mówił, mandaty nakładać może nie tylko policja, ale także "szereg innych instytucji". Za co i od kogo jeszcze możemy dostać mandat i kiedy warto odmawiać jego przyjęcia? Co zrobić, gdy mandat znajdziemy za wycieraczką samochodu i czy koniecznie trzeba go opłacać? Czy można grzywnę z nim związaną negocjować? Kiedy może dojść do uchylenia mandatu i kiedy mandat się przedawnia? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Karol Brunejko (Akademicka Poradnia Prawna Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 6.02.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak