Dostałeś mandat? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2018 15:37
- Możemy odmówić przyjęcia mandatu, jeśli nie uznajemy przesłanek, dla których został on wystawiony. Sprawa zostanie skierowana do sądu, ale funkcjonariusze będą musieli wówczas podać przyczyny, dla których nie przyjęliśmy kary. Możemy na tym zyskać, albo sporo stracić - tłumaczył Karol Brunejko z poradni prawnej Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
  • Kiedy warto odmówić przyjęcia mandatu? Radzi Karol Brunejko (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio

policja mandat 663.jpg
Czy musimy płacić mandaty?

Mandaty dzielą się na te wydawane przez funkcjonariusza i opłacane przez nas bezpośrednio po naszym wykroczeniu, kredytowe i zaoczne. - Cały czas pokutuje szerokie pojęcie mandatu, w którym skupiają się także m.in. "opłaty dodatkowe" za jazdę komunikacją miejską bez ważnego biletu. Tymczasem w definicji mandat jest wyłącznie "karny", czyli wiąże się z nałożeniem na nas kary za złamanie przepisów, np. przechodzenie przez ulicę na czerwonym świetle - tłumaczył Karol Brunejko z Akademickiej Poradni Prawnej UW.

Jak mówił, mandaty nakładać może nie tylko policja, ale także "szereg innych instytucji". Za co i od kogo jeszcze możemy dostać mandat i kiedy warto odmawiać jego przyjęcia? Co zrobić, gdy mandat znajdziemy za wycieraczką samochodu i czy koniecznie trzeba go opłacać? Czy można grzywnę z nim związaną negocjować? Kiedy może dojść do uchylenia mandatu i kiedy mandat się przedawnia? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Karol Brunejko (Akademicka Poradnia Prawna Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 6.02.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak