Polskie Radio
Section05
mandat

"W Polsce można by uratować nawet 300 osób rocznie". Zboralski o zaostrzeniu kar dla kierowców

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa drogowe. O możliwych skutkach bardziej rygorystycznego prawa w tym zakresie, w Polskim Radiu 24 mówił Łukasz Zboralski z portalu BRD24.pl. Jego zdaniem, dzięki zaostrzeniu przepisów w odpowiedni sposób, w Polsce liczbę ofiar śmiertelnych można by zmniejszyć o 300 w skali roku. 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy mandat bezpieczeństwo na drodze POLSKA

Surowsze kary dla piratów drogowych. Patryk Słowik: jako społeczeństwo oczekujemy tego

- Wydaje mi się, że też jako społeczeństwo tego oczekujemy, tzn. to, co byłoby niepopularne pięć, dziesięć lat temu, dzisiaj dla większości osób nie będzie szokujące - mówił w Polskim Radiu 24 o zaostrzeniu kar dla piratów drogowych Patryk Słowik (Wp.pl). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Piotr Grzybowski ("Niedziela") i Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka ustawa kierowcy ministerstwo infrastruktury mandat bezpieczeństwo na drodze społeczeństwo

Szykują się duże zmiany w mandatach. Piraci drogowi słono zapłacą?

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury złoży projekt ustawy, który będzie zmieniał nie tylko sposób nakładania mandatów z fotoradarów, ale będzie też otwierał ścieżkę do tego, żeby za radykalne wykroczenia drogowe móc zmienić wysokość mandatów drogowych - poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ministerstwo infrastruktury mandat bezpieczeństwo na drodze fotoradar społeczeństwo kierowcy

Rowerzystów też obowiązują przepisy!

Coraz więcej osób przesiada się na rowery - to zdrowe, ekologiczne i modne rozwiązanie. Zachęca do tego także pogoda oraz coraz lepsza infrastruktura. Wśród rozrastającej się rowerowej rodziny zdarzają się jednak tacy, którzy z przestrzeganiem przepisów mają tyle wspólnego, co jaskiniowiec z protokołem TCP/IP używanym w sieci LAN. Jakie wykroczenia rowerzyści popełniają najczęściej?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy rower piesi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA społeczeństwo drogi policja mandat prawo

MF: sprawca, który zgodzi się na mandat za wykroczenie skarbowe uniknie postępowania przed sądem

1 maja 2021 r. zaczną obowiązywać zmiany, które uproszczą i przyśpieszą postępowania mandatowe. Sprawca, który zgodzi się na przyjęcie mandatu za wykroczenie skarbowe uniknie postępowania sądowego, a podwyższone grzywny będą stosowane tylko za najpoważniejsze wykroczenia skarbowe np. związane z przemytem.
Zobacz więcej na temat:  kodeks karny GOSPODARKA Ministerstwo Finansów mandat pieniądze sąd finanse osobiste

Nowelizacja kodeksu wykroczeń. Piotr Kaleta: projekt zwiększa możliwość ustosunkowania się do kary

- Wbrew pozorom i temu wszystkiemu, co się mówi, projekt idzie w kierunku podniesienia możliwości bezpiecznego ustosunkowania się do kary przez obywateli - powiedział Piotr Kaleta z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk wyjaśnił, jak mają działać planowane zmiany dotyczące kodeksu wykroczeń.
Zobacz więcej na temat:  mandat policja kodeks drogowy prawo ustawa Prawo i Sprawiedliwość przepisy POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24