Herbata z cytryną i inne mity żywieniowe. Co jeść, a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 16:38
Właśnie ukazał się kolejny tom poradnika "Mity medyczne" autorstwa dr Katarzyny Świątkowskiej. W książce autorka obala wiele mitów m.in. o tym, że kawa nam szkodzi.
Audio
  • Czy suplementy diety działają? Które produkty posiadają najwięcej witamin, co można jeść bez ograniczeń? Sprawdzamy medyczne mity (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Jak twierdzi gość Czwórki, kawa nie odwadnia, a wręcz przedłuża nasze życie. Możemy pić nie jedną, a nawet kilka filiżanek dziennie. - Trudno powiedzieć skąd wzięło się tyle mitów, które narosły wokół picia kawy - mówiła dr Katarzyna Świątkowska, lekarz internista, autorka książki "Mity medyczne, które mogą zabić kontra fakty mogące uratować życie". - Nie ma takich badań, które udowadniają, że picie kawy powoduje odwodnienie, lub jest powodem ubytku magnezu. Wręcz przeciwnie, w wielu opracowaniach kawa jest podawana jako przykład źródła magnezu - przekonywała. 

Skąd zatem biorą się mity dotyczące szkodliwości picia kawy? Na co jej spożywanie wpływa pozytywnie i jaka jest rekomendowana dzienna dawka kofeiny w diecie? Dlaczego zdaniem autorki, dr Katarzyny Świątkowskiej lepiej jest pić herbatę, niż wodę? Jak działa na nas połączenie herbaty z cytryną? Czy to rzeczywiście niezdrowe? Czy ograniczanie soli ma sens i co można jeść bez ograniczeń? Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Katarzyna Świątkowska (lekarka, autorka książki "Mity medyczne, które mogą zabić kontra fakty mogące uratować życie")

Data emisji: 12.03.2019

Godzina emisji: 14.08 

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Alkomat", który mierzy poziom cukru we krwi

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 18:09
- Wydmuchujemy powietrze, w którym znajdują się konkretne związki chemiczne, m.in. glukoza, i mierzymy ich pioziom - tłumaczył prof. Konstanty Marszałek z AGH w Krakowie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Człowiek kontra wirus. Trwa wojna  

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 18:54
Wirusy nieprzerwanie atakowane są przez nasz układ odpornościowy, a ten - przez wirusy. Kto wygrywa tę walkę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łuszczyca. Jak żyją "naznaczeni"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 17:31
Mało jest chorób, które stygmatyzują, wykluczają społecznie tak jak ta. Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. - Choć nie jest zakaźna, ale uwarunkowana genetycznie, zachorować może każdy z nas – przestrzegała prof. Aleksandra Lesiak.
rozwiń zwiń