"Wiosna, ach to ty!". Czyli co nas uczula i jak bronić się przed alergią?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 18:30
- Alergia to sytuacja, w której negatywnie reagujemy na czynniki, które powszechnie są dobrze tolerowane. Dochodzi w organizmie do nietypowych reakcji, a nawet gwałtownych objawów . Najczęstszy jest katar alergiczny, potem zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, a ostatecznie wstrząs alergiczny, który jest konglomeratem poprzednich objawów - mówi Prof. Bolesław Samoliński.
Audio
  • Jak sprawdzić, na co jesteśmy uczuleni i jak ustrzec się przed alergią? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cenczi/Pixabay

alergia katar astma FREE 1200_660.jpg
Wiosenny wróg. Jak wygrać z alergią?

Może być na mleko, na kota, na kurz, czy na gluten. Ale nie tylko. - Im więcej wokół nas cywilizacji, tym więcej alergii. Jeszcze sto lat temu alergików było mniej niż jeden procent. Dziś niemal co drugi Polak cierpi na tę przypadłość - tłumaczył prof. Bolesław Samoliński. Jak podkreślał, dlatego właśnie najważniejszym układem w naszych organizmach jest układ immunologiczny, czyli odpornościowy. - Rozpoznaje tkanki bezpieczne i naszych "wrogów". Integruje nas, naprawia. Gdyby go nie było, szybko przestalibyśmy istnieć - mówi prof. Bolesław Samoliński.

Jak tłumaczył, uczulamy się na to, z czym najczęściej mamy do czynienia, czyli na to, co unosi się w powietrzu. - Bo możemy czegoś nie dotykać, możemy czegoś nie zjeść, ale nie możemy nie oddychać - mówił ekspert. - A nasz nos jest znakomitym filtrem, zagęszcza ilość zanieczyszczeń w powietrzu, m.in. odchody roztoczy kurzu domowego, czy pyłki kwitnących roślin, na które najczęściej się uczulamy.

Dlaczego, choć nas uczulają, roztocza powinny być w każdym domu? I dlaczego, choć rośliny pyliły od zawsze, dopiero przeszkadza to naszym organizmom? W jaki sposób, walcząc z alergiami i żyjąc w kulcie "czystych rąk", sami pogorszyliśmy stan swojego zdrowia? Czy kurz może być dla nas zdrowy? Jak skutecznie walczyć z alergią i czy można się przed nią ustrzec? I czy alergię można... wymyślić? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A ile o alergiach wiedzą słuchacze Czwórki - to w materiale reporterskim sprawdziła Karolina Iżwikowska. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: prof. Bolesław Samoliński (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Alergologiczne)

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 14.07

kd

Czytaj także

Cierpisz na alergię? Sprawdź, jak z nią wygrać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:00
Polska jest w czołówce europejskich krajów z największym odsetkiem osób cierpiących na alergię. Czy jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi epidemii? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosenny wróg. Jak wygrać z alergią?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:03
Alergia to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu w kontakcie z określonymi pokarmami, lekami, kurzem, sierścią czy środkami chemicznymi. Alergiczny nieżyt nosa to ważny i aktualny problem 8,5 mln Polaków. 
rozwiń zwiń