X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wiosna, ach to ty!". Czyli co nas uczula i jak bronić się przed alergią?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 18:30
- Alergia to sytuacja, w której negatywnie reagujemy na czynniki, które powszechnie są dobrze tolerowane. Dochodzi w organizmie do nietypowych reakcji, a nawet gwałtownych objawów . Najczęstszy jest katar alergiczny, potem zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, a ostatecznie wstrząs alergiczny, który jest konglomeratem poprzednich objawów - mówi Prof. Bolesław Samoliński.
Audio
  • Jak sprawdzić, na co jesteśmy uczuleni i jak ustrzec się przed alergią? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: cenczi/Pixabay

alergia katar astma FREE 1200_660.jpg
Wiosenny wróg. Jak wygrać z alergią?

Może być na mleko, na kota, na kurz, czy na gluten. Ale nie tylko. - Im więcej wokół nas cywilizacji, tym więcej alergii. Jeszcze sto lat temu alergików było mniej niż jeden procent. Dziś niemal co drugi Polak cierpi na tę przypadłość - tłumaczył prof. Bolesław Samoliński. Jak podkreślał, dlatego właśnie najważniejszym układem w naszych organizmach jest układ immunologiczny, czyli odpornościowy. - Rozpoznaje tkanki bezpieczne i naszych "wrogów". Integruje nas, naprawia. Gdyby go nie było, szybko przestalibyśmy istnieć - mówi prof. Bolesław Samoliński.

Jak tłumaczył, uczulamy się na to, z czym najczęściej mamy do czynienia, czyli na to, co unosi się w powietrzu. - Bo możemy czegoś nie dotykać, możemy czegoś nie zjeść, ale nie możemy nie oddychać - mówił ekspert. - A nasz nos jest znakomitym filtrem, zagęszcza ilość zanieczyszczeń w powietrzu, m.in. odchody roztoczy kurzu domowego, czy pyłki kwitnących roślin, na które najczęściej się uczulamy.

Dlaczego, choć nas uczulają, roztocza powinny być w każdym domu? I dlaczego, choć rośliny pyliły od zawsze, dopiero przeszkadza to naszym organizmom? W jaki sposób, walcząc z alergiami i żyjąc w kulcie "czystych rąk", sami pogorszyliśmy stan swojego zdrowia? Czy kurz może być dla nas zdrowy? Jak skutecznie walczyć z alergią i czy można się przed nią ustrzec? I czy alergię można... wymyślić? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A ile o alergiach wiedzą słuchacze Czwórki - to w materiale reporterskim sprawdziła Karolina Iżwikowska. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: prof. Bolesław Samoliński (Warszawski Uniwersytet Medyczny, Polskie Towarzystwo Alergologiczne)

Data emisji: 26.03.2019

Godzina emisji: 14.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Cierpisz na alergię? Sprawdź, jak z nią wygrać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:00
Polska jest w czołówce europejskich krajów z największym odsetkiem osób cierpiących na alergię. Czy jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi epidemii? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiosenny wróg. Jak wygrać z alergią?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2018 14:03
Alergia to nic innego jak nadmierna reakcja organizmu w kontakcie z określonymi pokarmami, lekami, kurzem, sierścią czy środkami chemicznymi. Alergiczny nieżyt nosa to ważny i aktualny problem 8,5 mln Polaków. 
rozwiń zwiń