Durian - owoc dla odważnych

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 14:50
Jak ser pleśniowy, jak syrop z cebuli i śmietany albo... jak zgniłe mięso. Są tacy, którzy twierdzą, że durian to najbardziej śmierdzący owoc na świecie.
Audio
  • Jak jeść najbardziej śmierdzący owoc na świecie? (Stacja Nauka/Czwórka)
Te egzotyczne owoce rosną na wysokości 30-40 metrów i ważą po kilka kilogramów
Te egzotyczne owoce rosną na wysokości 30-40 metrów i ważą po kilka kilogramów Foto: Shutterstock/dom. publiczna/taveesak srisomthavil

Czytaj także
papaja dziewczyna 1200.jpg
Papaja. Jak na nas działa "owoc aniołów"?

- Durian pochodzi z Indonezji, ale uprawiany jest w większość azjatyckich krajów. Inaczej nazywany jest zybuczkowcem właściwym - mówi dietetyk kliniczny Klaudia Wiśniewska i tłumaczy, co durian ma wspólnego ze słodkim batonikiem.

Jest najsmaczniejszy, najdroższy i najniebezpieczniejszy spośród tropikalnych owoców, a przy tym uchodzi za afrodyzjak. Dlaczego "trudno dobrać mu się do skóry", jaką może wyrządzić nam krzywdę, w jakich deserach można go wykorzystać i czy każdy może go jeść? O tym m.in. w materiale Kai Zemły

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 1.01.2018

Godzina emisji: 12.43

kul/bch

Czytaj także

Chia, algi, jagody goji - wprowadź do diety nową jakość

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 15:06
Jarmuż, komosa ryżowa, olej lniany, algi, jagody goji czy czosnek - moda na zdrowe gotowanie trwa, więc te składniki coraz częściej lądują na naszych stołach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płynne złoto. Wybieramy najlepszą oliwę!

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 15:17
Już przed wiekami ludzie opanowali sztukę "wydzierania" roślinom ich oleistych soków np. z drzewa oliwnego, które uprawiano przed 3500 lat na Krecie. A jak dziś wybrać najlepszą oliwę?
rozwiń zwiń