"Polowanie na grzyby". Czy znasz te gatunki?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 17:30
Grzyby, które zbierają tylko świry i grzybowi guru. Okazy, które w życiu można zjeść tylko raz. Magiczne odmiany kapeluszowatych. O tym wie wszystko Zofia Leszczyńska-Niziołek, autorka książki "Polowanie na grzyby. Od bowrowika do grzybowej".
Audio
  • Jak zbierać grzyby. Rozmowa z Zofią Leszczyńską-Niziołek (Dajesz radę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock/dom. publiczna/Sharomka

Strach przy zbieraniu grzybów nie jest zły. Jeśli mamy nawet cień wątpliwości, czy grzyb jest jadalny, czy nie, odpuszczamy Zofia Leszczyńska-Niziołek 

- Grzyby rosną naprawdę wszędzie. Znajdziemy je i w lesie, i na łące, i przy drodze, a nawet w ogrodzie i na placu tartacznym - przekonuje gość audycji. - Na dodatek możemy je zbierać o każdej porze roku - dodaje.

Do tego jednak potrzebne są: wiedza i doświadczenie. A co jeśli dopiero zaczynamy tę przygodę? Zofia Leszczyńska-Niziołek radzi, by na pierwsze grzybobranie wybrać się do lasu sosnowego. - Podgrzybki to będą pierwsze grzyby do naszej kolekcji. Potem możemy się wybrać do brzeziny, gdzie rosną koźlarze - wymienia.  

Grzybów nie wolno zbierać w rezerwatach i parkach narodowych oraz na terenach prywatnych, których właściel się na to nie zgadza Zofia Leszczyńska-Niziołek

Autorka "Polowania na grzyby" podkreśla też, że jej książka to opowiedziany atlas grzybów, w którym konkretne informacje przeplatają się z anegdotami i prywatnymi historiami oraz z niesamowitymi zdjęciami i praktycznymi poradami dotyczącymi zbierania, przygotowywania i hodowania grzybów. Jak ubrać się na grzybobranie? Co zabrać ze sobą? Czy grzyby można mrozić? I co z nich ugotować? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Zofia Leszczyńska-Niziołek (licencjonowany klasyfikator grzybów, autorka książki "Polowanie na grzyby")

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 14.17

kul

Czytaj także

Cierpisz na alergię? Sprawdź, jak z nią wygrać

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 16:00
Polska jest w czołówce europejskich krajów z największym odsetkiem osób cierpiących na alergię. Czy jesteśmy w stanie zapobiec rozwojowi epidemii? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Herbata z cytryną i inne mity żywieniowe. Co jeść, a czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 16:38
Właśnie ukazał się kolejny tom poradnika "Mity medyczne" autorstwa dr Katarzyny Świątkowskiej. W książce autorka obala wiele mitów m.in. o tym, że kawa nam szkodzi.
rozwiń zwiń