"Długowieczne i bardzo polskie ptaki". Czego nie wiesz o bocianach?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 13:04
Ptaki te gromadzą się w sejmikach, latają jak szybowce, a zamiast klekotać - czasem syczą. Gdy jest upał, nogi bocianów stają się białe. - Żyją bardzo długo, bo nawet do 30 lat. Dzięki temu gromadzą ogromną wiedzę, którą przekazują sobie z pokolenia na pokolenie - tłumaczył Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 
Bociany
Bociany Foto: Pixabay.com

shutterstock bocian czarny 1200.jpg
Bocian czarny w cieniu bociana białego? "Jest jak nieśmiały kuzyn"

Zbliża się jesień i bociany właśnie zaczynają swoją podróż do ciepłych krajów. - W naszej szerokości geograficznej czas obfitości powoli się kończy. Za to w Afryce bociany wciąż mają pokarm. To główna przyczyna ich wędrówki - tłumaczył Adam Zbyryt. Jak podkreślał, Afryka to dla nich najszybszy i najwygodniejszy kierunek migracji. Ale nie zawsze tak było. - Bociany to takie "nasze ptaki". Ich przodkowie gnieździli się wyłącznie tu, ale warunki atmosferyczne przez lata spychały je raz na północ, raz na południe. To ukształtowało ich zachowania migracyjne - tłumaczył ekspert.


Posłuchaj
08:24 2020_09_07_1408_PR4_Dajesz radę bociany.mp3 O życiu i tajemnicach bocianów rozmawiamy z Adamem Zbyrytem (Dajesz radę/Czwórka) 

Bociany, tuż przed odlotem, tradycyjnie organizują "sejmiki", gromadzą się, by żerować. - Jedną z funkcji tych spotkań jest wymiana informacji, inną - uzupełnianie zapasów pokarmów - tłumaczył Adam Zbyryt. - Ptaki spotykają się też w miejscach, gdzie tworzą się "kominy termiczne", czyli warunki, dzięki którym można lecieć na południe bez większego wydatku energetycznego. Bociany są jak szybowce, nie mogą lecieć długo aktywnie, czyli machając skrzydłami - padłyby z wycieńczenia, więc potrzebują prądów powietrza, by sobie ułatwić podróż. W trakcie sejmików młode osobniki uczą się też od starszych i bardziej doświadczonych tras lotów, które same będą wykorzystywać w przyszłości.

Posłuchaj:

Niektóre bociany w Afryce pozostają przez kilka lat. - W stadzie bocianów z przodu lecą dorosłe osobniki, z tyłu - młodsze. Na miejscu pozostaną one przez trzy-cztery lata, by dopiero potem powrócić do Polski i przystąpić do lęgów - opowiadał Adam Zbyryt. - Chodzi o to, że dojrzewają bardzo długo, wcześniej nie są gotowe do rozmnażania - mówił. Ale jak podkreślał, tuż po powrocie do Polski życie bocianów nie jest wcale łatwe. - Młode podejmują próby budowy gniazd, ale nie mają doświadczenia, więc gniazda te są niewielkie. Usiłują też składać jaja, ale za pierwszym razem z reguły nic z tego nie wychodzi. Nierzadko starają się przejąć gniazda dojrzałych osobników, ale - ponieważ wciąż brak im wiedzy - przegrywają o nie walkę, nawet tracąc życie. 

Czytaj także:

Nogi bocianów czasem nie są, jak zwykło się przyjmować czerwone, ale… białe. - To intrygujące zachowanie ma bardzo ważną funkcję termoregulacyjną - tłumaczył ekspert. I jak podkreślał, biel nóg u bocianów pojawia się wyłącznie wówczas, gdy jest bardzo gorąco. - Bociany, obielając swoje nogi kałem i moczem, który się na nich osadza, schładzają swoje ciało - wyjaśnił ekspert.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Adam Zbyryt (Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków)

Data emisji: 07.09.2020

Godz. emisji: 14.09

kd/pj

Czytaj także

Szczur w domu? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 07:56
Szczury, myszy, kawie domowe, szynszyle czy króliki jeszcze do niedawna były zwierzętami wyłącznie użytkowymi - hodowanymi dla skór czy futer - albo labolatoryjnymi. Dziś coraz więcej osób decyduje się na ich domową hodowlę. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na adopcję.
rozwiń zwiń