Dom dla jeży. Jak pomagać tym zwierzętom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 17:10
- Jeśli chcemy zbudować jeżom dom, w którym będą mogły zimować, trzeba odpowiednio go usytuować, tak by nie znalazły ich żadne inne zwierzęta, na przykład psy czy koty - mówił Jerzy Gara, z Azylu dla jeży w Kłodzku. - Jeśli chcemy je dokarmiać - pamiętajmy, że choć czasem jedzą jabłka, preferują mięso. Bazą może być więc karma dla kotów. 
Audio
  • Jak pomagać jeżom nie tylko jesienią i zimą? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Tamara83/Shutterstock.com

pies łańcuch smutek 1200.jpg
Zerwijmy łańcuchy! Kampania, która pomaga zrozumieć ludzi i psy

Jeże to zwierzęta, o których można mówić w samych superlatywach. Są bardzo pożyteczne, m.in. w ogrodach, gdzie okazuje się, że to pogromcy ślimaków oraz owadów i ich larw. Ich dietę uzupełniają dżdżownice, małe płazy i jaja ptaków. Ludzie uwielbiają je też ze względu na ich przyjazne usposobienie i sympatyczny wygląd. - Największe zagrożenie dla jeży w okresie jesiennym to… porządki w ogródkach działkowych. Palenie liści, czy ładowanie ich widłami do worków. Nawet nieświadomie możemy zrobić wielką krzywdę zwierzęciu, albo po prostu zniszczyć mu legowisko - mówił Jerzy Gara. - Jeśli znajdziemy jeża zimą, trzeba mu pomóc, bo inaczej sobie nie poradzi i może zamarznąć. Jeże budzą się, bo wybrały kiepską kryjówkę, albo były nieodpowiednio odżywione i skończył im się zapas tłuszczu.

jeż 1200.jpg
Sekretne życie jeży. Jak im pomóc po zimowym śnie?

Jak każdy z nas może pomagać jeżom nie tylko zimą, ale na przestrzeni całego roku? Jak budować im bezpieczne domki-karmniki i domki zimowe? Czym jeszcze dokarmiać jeże, żeby im nie szkodzić? O tym w nagraniu rozmowy z kłodzkiego Azylu dla jeży. 

ZOBACZ TAKŻE Październik miesiącem dobroci dla zwierząt >>>

Na terenie tego ośrodka mieszka dziś 39 osobników, głównie są to młode jeżyki, tzw. "jesienne sieroty".  W kilkunastoletniej historii ośrodka zwierząt było jednak kilkaset. - To pracochłonne, bo jeże nie należą do zwierząt, które utrzymują wokół siebie porządek - żartował Jerzy Gara, jednak jak tłumaczył najtrudniejsze miesiące dla azylu to okres wiosenno-letni, czyli czerwiec i lipiec. - Wtedy mnóstwo jest zwierząt po wypadkach, pogryzionych przez psy, czy takich, które ledwo uciekły przed kosiarkami - wymieniał ekspert. Więcej w nagraniu rozmowy.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której w Radiowej Poradni dla Zwierząt m.in. o naturalnych sposobach na szczotkowanie zębów przez psy i koty. W cyklu "Kacper i jego zwierzak" sprawdziliśmy zaś jak to się stało, że gołąb ze skalnego stał się ptakiem miejskim. W programie mówiliśmy także o… zmęczonych musikrólikach.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: Jerzy Gara (właściciel Azylu dla jeży w Kłodzku na Dolnym Śląsku)

Data emisji: 28.10.2019

Godzina emisji: 14.18

kd/kul

Czytaj także

O ludziach, którzy bezinteresownie pomagają zwierzętom

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 16:55
Czasem wystarczy prosty gest: wystawienie miski z wodą latem, gdy jest upał, albo uchylenie okna zimą, gdy na dworze panuje mróz. W ten sposób możemy uratować kilka, albo kilkanaście zwierzęcych istnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wilk i człowiek. Czy rodzi się konflikt?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 16:51
Populacja tych zwierząt rośnie. To ogromny sukces ekologów, ale interesy ludzi nierzadko wykluczają się z interesami wilków. Kto wygra w tej nierównej walce? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż tropem zwierząt. Jak szukać ciekawych gatunków?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 20:41
Wakacje sprzyjają podróżom. Jedni jeżdżą do obleganych kurortów, inni wolą wypoczywać pośród łąk, pól i lasów, często w towarzystkie dzikich zwierząt. Jak odnaleźć i obserować interesujące nas gatunki?
rozwiń zwiń