Szczur w domu? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 07:56
Szczury, myszy, kawie domowe, szynszyle czy króliki jeszcze do niedawna były zwierzętami wyłącznie użytkowymi - hodowanymi dla skór czy futer - albo labolatoryjnymi. Dziś coraz więcej osób decyduje się na ich domową hodowlę. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na adopcję.
Audio
  • O małych ssakach w domu opowiada lekarz weterynarii Karolina Warchulska (Dajesz radę/Czwórka)
4 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Szczura. Te zwierzęta - jak twierdzą właściciele, są bardzo inteligentne, przyjacielskie i ciekawskie
4 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Szczura. Te zwierzęta - jak twierdzą właściciele, są bardzo inteligentne, przyjacielskie i ciekawskieFoto: Shutterstock.com/Kirill Kurashov

shutterstock jeż jesień pomoc 1200.jpg
Dom dla jeży. Jak pomagać tym zwierzętom jesienią i zimą?

Jednak od kilkunastu lat sytuacja tych gatunków zwierząt ulega diametralnej zmianie. Obecnie mieszkają wraz z ludźmi, traktowane są jak członkowie rodziny, albo po prostu zwierzęta towarzyszące. - Szczury to są ekstremalnie inteligentne zwierzęta, z którymi można nawiązać prawdziwy kontakt, interakcję. Potrafią, gdy wchodzimy do domu, wyjść z klatki i czekać w korytarzu, a z radości wdrapywać nam się na nogi. Można nawiązać z nimi świetne relacje, dlatego tak chętnie ludzie decydują się na ich hodowanie - mówiła Karolina Warchulska.

Zmiana podejścia do tych zwierząt spowodowała, że pojawiły się zupełnie nowe problemy. Jakie? O czym powinni pamiętać właściciele małych gryzoni? Jaką dietę należy stosować? Ile żyją szczury, a ile kawie domowe czy szynszyle? Jakie problemy zdrowotne najczęściej je dotykają? I jakie zmiany zachodzą w ich organizmach, gdy zaczynają żyć jako zwierzęta udomowione? 

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której w Radiowej Poradni dla Zwierząt m.in. o rozmawialiśmy też dysfunkcjach przewodu pokarmowego królików. Czy zwierzęta te mogą jeść mięso i w jakich sytuacjach? W cyklu "Kacper i jego zwierzak" sprawdziliśmy zaś, jak w zimie żyje się niewielkim pomarańczowym żuczkom, czyli biedronkom azjatyckim. W programie powróciliśmy też do dramatycznej sytuacji transportowanych przez nasz kraj tygrysów. W jaki sposób należałoby zmienić przepisy, by nie dopuszczać więcej do takich sytuacji?

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Goście: Karolina Warchulska (lekarz weterynarii)

Data emisji: 4.11.2019

Godzina emisji: 14.18

***

kd

Czytaj także

Zerwijmy łańcuchy! Kampania, która pomaga zrozumieć ludzi i psy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 09:35
- Pies ma podobne emocje, jak człowiek. Powinniśmy zaspokajać ich podstawowe potrzeby: pełną miskę, miłość, dostateczna ilość "głasków". Ludzie wciąż tego nie rozumieją, dlatego tak ważna jest edukacja - mówi Paulina Król, organizatorka akcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom dla jeży. Jak pomagać tym zwierzętom jesienią i zimą?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 17:10
- Jeśli chcemy zbudować jeżom dom, w którym będą mogły zimować, trzeba odpowiednio go usytuować, tak by nie znalazły ich żadne inne zwierzęta, na przykład psy czy koty - mówił Jerzy Gara, z Azylu dla jeży w Kłodzku. - Jeśli chcemy je dokarmiać - pamiętajmy, że choć czasem jedzą jabłka, preferują mięso. Bazą może być więc karma dla kotów. 
rozwiń zwiń