Okulary przeciwsłoneczne. Do biegania, na rower, na lato

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 18:20
Wiosna i lato to czas, w którym sport chętnie uprawiamy na świeżym powietrzu. Sprzyja temu pogoda, ale nie dajmy się zwieść słońcu. Ono jest tak samo niebezpieczne dla tych, którzy wylegują się na plaży, jak i dla tych jadących na rowerze. 
Kupując okulary bez odpowiedniego filtra nie pomożemy sobie, a wręcz zaszkodzimy.
Kupując okulary bez odpowiedniego filtra nie pomożemy sobie, a wręcz zaszkodzimy. Foto: Joshua Resnick/Shutterstock.com

Kupowanie okularów na straganie nie jest dobrym pomysłem. Dlatego przed wakacyjną wyprawą warto wybrać się do optyka i poprosić o pomoc Maciej Ciebiera

Jak przekonuje optometrysta Maciej Ciebiera, sport w okularach może być bezpieczny i komfortowy. - Każda dyscyplina ma swoją specyfikację i trzeba to wziąć pod uwagę, planując zakup okularów przeciwsłonecznych - mówi. - Jeśli lubimy jeździć na rowerze po lesie, to mocno przyciemnione szkła nie spełnią swojej roli. Lepsze byłyby takie w odcieniu bursztynowym. Jeśli natomiast wybieramy się na żagle, musimy zadbać, żeby oprawa okularów mocno przylegała do twarzy. Jest to konieczne, bo światło UV jest tak samo niebezpieczne, kiedy odbija się od tafli wody - dodaje.  

Posłuchaj
13:51 CZWÓRKA Dajesz rade - okulary 09.06^.2021.mp3 Jakie okulary na rower, jakie do biegania? (Dajesz radę/Czwórka)

Soczewki muszą nas chronić przed promieniowaniem ultrafioletowym. Absolutnym minimum jest znak certyfikatu CE na zauszniku. Bez tego okulary mogą wyrządzić krzywdę Maciej Ciebiera

Skutki światła ultrafioletowego, przed którym powinny nas chronić okulary, zazwyczaj nie są natychmiastowe. - Te skutki kumulują się z wiekiem. Jeżeli soczewka naszego oka cały czas jest narażona na silne promieniowanie UV, to może okazać się, że szybciej spotka nas nieprzyjemne schorzenie, takie jak zaćma albo nowotwory gałki ocznej - tłumaczy rozmówca Marty Hoppe. - Ale zdarzają się też przypadki, gdzie nagła ekspozycja na silne słońce powoduje natychmiastowe poparzenie gałki oka. 

Posłuchaj także:


Sprawdź też
opalanie plaża 1200.jpg
Dieta przed opalaniem. Czy to ważne?

Maciej Ciebiera wyjaśnia także, czy i w jaki sposób przed promieniowaniem UV chronią nas soczewki. - Jeżeli komuś służą soczewki kontaktowe, to oczywiście może z nich korzystać. Należy tylko pamiętać, że w tym przypadku musimy też zadbać o ochronę mechaniczną. Jadąc przez las, tradycyjne okulary stają się buforem między okiem a owadami, albo gałęziami. Podobnie dzieje się, kiedy uprawiamy sport w zapylonym środowisku albo w wodzie. Do pływania - oprócz soczewek - musimy zakładać sportowe okulary. Ale to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy już od jednostkowych preferencji. Najważniejsze, żeby o oczy dbać - podsumowuje ekspert. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziMarta Hoppe

Gość: Maciej Ciebiera (optometrysta)

Data emisji: 09.06.2021

Godz. emisji: 14.09

kul