Praca na wakacje. Ta legalna jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 16:11
Lato to sezon wakacyjnych prac. Zajęcia w lipcu i sierpniu często poszukują studenci i uczniowie. Jedni idą zbierać truskawki, inni decydują się na wyjazd zarobkowy za granicę. Kampania "Legalnie Odpowiedzialnie" zwraca uwagę na potrzebę legalnego zatrudnienia. 
Przed wyjazdem do pracy za granicą należy dokładnie wszystko sprawdzić. Umowa powinna być sporządzona w naszym ojczystym języku.
Przed wyjazdem do pracy za granicą należy dokładnie wszystko sprawdzić. Umowa powinna być sporządzona w naszym ojczystym języku.Foto: Shutterstock/fizkes

Kampania "Legalnie Odpowiedzialnie" ma na celu nagłośnienie tematów związanych z życiem na emigracji i wywołanie dyskusji wokół faktu, że poza granicami kraju zawsze warto zatrudniać się legalnie - niezależnie od pracy, jaką się podejmie. Eksperci chcą podkreślać korzyści związane z legalnym zatrudnieniem, zwrócić uwagę na zagrożenia związane z tzw. pracą "na czarno" oraz wymienić czynniki, które warto wziąć pod uwagę, by poczuć się bezpiecznie w nowym miejscu.

Nie warto czekać na superokazje

Praca w sezonie letnim jest dla nas wszystkich dostępna. Należy jednak szukać jej bardzo rozsądnie - mówi Jarosław Dobrowolski z firmy Bravecare. - Właśnie w okresie letnim często szukamy superokazji, pracy, w której można szybko zarobić. Ja uważam, że zdrowy rozsądek jest najważniejszy i nie należy ufać tym tzw. superofertom - dodaje. 

Pracodawcy zdają sobie sprawę, że latem jest więcej chętnych do pracy. Zarobku szukają i uczniowie, i studenci, którzy właśnie skończyli sesję. Z tego względu i ofert jest więcej, również tych z propozycją pracy za granicą. - W internecie ogłoszenie może dać każdy, dlatego trzeba koniecznie sprawdzić firmę, która pracę oferuje. Sprawdzamy, czy dana działalność jest zgłoszona, czy jest w centralnej ewidencji działalności gospodarczej - podpowiada gość Marty Hoppe. - Z dużą pomocą mogą nam przyjść też różne portale społecznościowe, tam też znajdziemy informację o danej firmie, opinie o niej - dodaje. 

Umowa - najważniejszy element

Szczególnie ważnym elementem, w przypadku wyjazdu do pracy za granicę, jest umowa. Powinniśmy ją otrzymać przed wyjazdem, nawet z pewnym wyprzedzeniem, i powinna być sporządzona w naszym języku, a nie w języku kraju, do którego jedziemy. - Rozumienie umowy jest bardzo ważne - podkreśla ekspert. - Jeśli mamy wątpliwości, to powinniśmy móc zadać pytania. Lepiej dwa razy zapytać i sprawdzić, niż pojechać bez informacji - dodaje. 


Posłuchaj
13:52 czwórka dajesz radę 22.06.2022.mp3 Dlaczego za granicą warto pracować legalnie? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Im prostsza umowa, tym mniejsze niebezpieczeństwo. Niezbędnymi danymi w umowie są podstawowe dane firmy, pracodawcy. - Umowa o pracę zawiera wszelkie najważniejsze dla nas informacje, a w tym warunki pracy: jaka jest pensja, netto czy brutto, godziny pracy, w jakim dniu jest wypłata, czy jest ubezpieczenie, kto zapewnia transport, zakwaterowanie, zakres obowiązków, wykaz dni wolnych czy przerw w pracy - wymienia gość Marty Hoppe. 

Część firm oferujących pracę za granicą zapewnia też obsługę koordynatora na miejscu pracy. Jego zadania możemy porównać do zadań pilota wycieczek. - To koordynator pomaga nam na miejscu - mówi ekspert z Bravecare. - Do niego zgłaszamy się z wszelkimi pytaniami, wyzwaniami, które czekają na nas w miejscu pracy - dodaje. 

Jarosław Dobrowolski zwraca uwagę na oferty pracy w charakterze opiekuna osób starszych, które oferuje jego firma. Podkreśla korzystne zarobki, a przede wszystkim możliwości nauki języka, zwiedzenia świata czy możliwość rozwinięcia wielu umiejętności i empatii

- Nie rozumiem, czemu dziś ktoś decyduje się na pracę "na czarno" - mówi. - Taka praca to duże ryzyko. W Niemczech zagrożona jest karą nawet 30.000 euro - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Jarosław Dobrowolski (Bravecare)

Data emisji: 22.06.2022

Godzina emisji: 14.09

pj