Piję kakao i jestem w studiu. Agata Hącia o poprawnej polszczyźnie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 16:50
- Wybory użytkowników języka bywają kapryśne i trudno jest przewidzieć, które słowa i kiedy zmienią swoją formę. Nadal delektujemy się nieodmiennym kakao, ale teraz robimy to w studiu, a nie w studio - wyjaśnia dr Agata Hącia. 
Audio
  • Poprawna polszczyzna - czy językoznawcy mogą się mylić? (Dajesz radę/Czwórka)

Czytaj także
młodzież mowa 1200.jpg
Słowa, których nie znasz, a powinieneś

Poprawnej polszczyźnie, kłopotliwym rzeczownikom i poświęcona jest także najnowsza książka gościa Czwórki. - "Ucha, fochy, tarapaty, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać". - Tym razem postanowiłam odpowiedzieć na najbardziej zaskakujące i pobudzające do myślenia pytania od słuchaczy Polskiego Radia - opowiada. - To właśnie one stały się inspiracją do napisania tego poradnika - dodaje.

Już w samym tytule książki jest słowo, które powróciło na salony i święci triumfy. - Kiedyś "stroiliśmy fochy", dziś "strzelamy focha" - przypomina językoznawczyni. - Frazeologizm z liczbą pojedynczą jest silniejszy i wyrazistszy niż ten z liczbą mnogą - tłumaczy.   


Czytaj także
michał rusinek adam świetlicki 1200.jpg
Michał Rusinek radzi, jak nie uzdrawiać swojego życia

Czy wyrazy radio i studio się odmieniają? Schodzimy z roweru czy z rowera? Siatka ma ucha czy uszy? Jak się nazywa kobieta, która robi tapicerkę mebli? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Agata Hącia (językoznawczyni, autorką książki "Ucha, fochy, tarapaty, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać")

Data emisji: 23.04.2019

Godzina emisji: 14.08

Czytaj także

"Kij" czyli wędka. Jak powstaje język wędkarzy  

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2018 19:06
"Bierze", "grunt", "błystka", "obrotówka" - to słowa z języka wędkarzy. - Sporo fraz i pojedynczych terminów jest niezrozumiałych, albo trudnych dla przeciętnego Kowalskiego - mówiła Monika Kresa, językoznawca z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez nich nie byłoby "jaźni", "żółci" oraz "bździągwy"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:44
Polszczyzna upszczona jest przecinkami, kreskami, ogonkami, kropkami - znaki diakrytyczne towarzyszą wielu literom. Czy są dla nas problemem, czy kiedyś z nich zrezygnujemy?
rozwiń zwiń