Jak stworzyć ogród przyjazny dla zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 09:00
Przydomowy ogród to miejsce, które dzielimy w czworonożnymi mieszkańcami. Osiedlają się tam ptaki, gady, albo niewielkie dzikie ssaki.
Jeż
JeżFoto: Shutterstock/supakrit tirayasupasin

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my, zgodnie z tym cyklem, porządkujemy po zimowej przerwie nasze mieszkania, garaże, piwnice czy ogrody. Właśnie te ostatnie, chociaż są naszą ludzką własnością, to współdzielimy  ze zwierzętami.

Ogrody bardzo często są domem dla ptaków, gadów, dzikich ssaków, a jeśli mamy oczko wodne, także dla płazów oraz ryb. Co możemy zrobić, by zbliżający się wielkimi krokami sezon rozrodczy był dla nich bezpieczny? Jak stworzyć bezpieczne schronienie? A może, jak zaprojektować od początku przyjazny zwierzętom ogród? Na te pytanie poszukamy odpowiedzi w poniedziałkowe popołudnie. 

Czytaj także:

Wczesne wiosenne tygodnie to jednak także czas, kiedy niektóre zwierzęta jeszcze śpią. Wiele z nich w chłodniejsze miesiące zapada w długi sen zimowy i w stanie hibernacji czeka na cieplejsze dni. Do zwierząt, które śpią jak susły, należą jeże, które zwinięte w kulkę w stercie liści, w stanie hibernacji czekają wiosny. 

Nietoperze także zapadają w sen zimowy, z tego też powodu nie zaleca się zwiedzania jaskiń zimą. W sen zimowy zapadają nie tylko zwierzęta, ale też owady takie jak biedronki, pszczoły i trzmiele. - Warto pamiętać, że w przypadku wszystkich zwierząt, które zimą hibernują, ich nagłe wybudzenie może się skończyć tragicznie - mówiła w rozmowie z Czwórką Kasia Dytrych z fundacji "Za górami, za lasami".

Sprawdź także:

***

Na audycję Dajesz radę w poniedziałek (27.03) po godz. 14.00 zaprasza Kacper Kowalczyk.

kd