Polskie Radio
Section05
ogród

"Maestro i jego drzewa" - reportaż Moniki Chrobak

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też Arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki ogród rośliny drzewa kompozytor reportaż

W ogrodach Krzysztofa Pendereckiego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

– Kochał wszystkie drzewa, ale chyba najbardziej buki i klony. Profesor pochylał się z czułością nad każdą rośliną w parku – opowiada ogrodnik Stanisław Dudek. Krzysztof Penderecki pozostawił po sobie nie tylko piękną muzykę, ale też arboretum. To 15-hektarowy park w Lusławicach z kolekcją ponad 1500 gatunków drzew i krzewów – unikalnych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  Monika Chrobak Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka hp ogród rośliny drzewa kompozytor Trójka

"Krety trzeba polubić". Czy naprawdę nie można z nimi wygrać?

Krety będące utrapieniem właścicieli ogrodów czy działkowiczów nie jedzą korzeni czy bulw, co mogłoby się przyczynić do niszczenia roślin. – Krety są mięsożerne. Łażą sobie i polują. Dżdżownice to ich przysmak – opowiada jedna z bohaterek reportażu. To właśnie dlatego im ziemia lepiej nawieziona, im bogatsza w pożywienie odpowiadające kretom, tym ich więcej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż hobby ogród Alicja Pietruczuk Jan Smyk

"Przyjęcia kameralne i w plenerze". Jak zmieniła się branża weselna?

Organizatorzy ślubów mają pełne ręce pracy, gdyż terminy są krótkie. Teraz nastała moda na "przyjęcia ekspresowe". -  Przyjęcia organizuje się zaledwie w kilka miesięcy. W ciągu 2-3 miesięcy można zorganizować pełne wesele, np. plenerowe - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, Justyna Grzymała, projesjonalna organizatorka ślubów. Jak zmieniła się branża ślubna?
Zobacz więcej na temat:  imprezy masowe społeczeństwo pandemia ogród

Pomysł na weekend. Zrób sobie ogród

Szare balkony czy podwórka nie tylko nie są ładne, ale też nie pozwalają nam się odprężyć. Żeby wykorzystać je latem, warto już teraz je odświeżyć i zazielenić. Podpowiadamy jakie rośliny idealnie sprawdzą się na naszych tarasach, balkonach czy przydomowych ogródkach i jakie pozwolą nam cieszyć nie tylko oko, ale także podniebienia! 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA ogród rośliny hobby Patryk Kuniszewicz Adrianna Janiszewska