Mity o sierści. Czy psy mają włosy?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 19:00
Czy psy możemy podzielić na rasy z sierścią oraz rasy z włosami? - To mit, który całkowicie obalamy. Te czworonogi mają wyłącznie sierść - zaznaczała Kinga Biernacka-Stefańska, groomerka.
Powszechnie uważa się, że psy dla alergików to psy, które mają włos. Natomiast te z sierścią bardzo uczulają i nie są odpowiednie dla dzieci. To nieprawda.
Powszechnie uważa się, że psy dla alergików to psy, które mają włos. Natomiast te z sierścią bardzo uczulają i nie są odpowiednie dla dzieci. To nieprawda.Foto: Shutterstock.com

Niektórzy uważają, że "psy dla alergików" to zwierzaki, które mają włosy. Natomiast te z sierścią bardzo uczulają. Tymczasem, jak zaznaczała gość Czwórki, wszystkie psy posiadają sierść. Możemy je jednak podzielić na te, które mają podszerstek, i te, które go nie mają. - Nie ma psów wolnych od alergenów, choć oczywiście wydzielają one różne ich ilości. Słowa "włosy" używają często, by sprzedać zwierzęta, hodowcy - podkreślała gość Czwórki. - Psy bez podszerstka gubią jednak mniej sierści, przez co rzeczywiście mniej uczulają. 

Sierść naszych czworonogów chroni skórę zwierzęcia przed urazami, zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi, zarówno przed niskimi, jak i wysokimi temperaturami. Pełni też rolę w procesie identyfikacji społecznej. Wiosną następuje czas linienia, czyli gubienia futra. - To normalne, każdy włos ma swój cykl rozwojowy i to jest uwarunkowane genetycznie. W ostatniej fazie włos obumiera i wypada, a w jego miejscu tworzy się nowy, silny - mówiła Joanna Biernacka-Stefańska.

Ważne, by wyczesywać psy i ułatwiać starym włosom wyjście z mieszków włosowych. - Jeśli tego nie robimy, włos wyrastać może nieprawidłowo i nie pełnić swoich funkcji, może się kołtunić i nie wyglądać estetycznie - tłumaczyła ekspert.

Sprawdź także:

Z badań wynika, że pierwotna sierść psów to sierść krótka. Jej różne rodzaje: sierść długą, średnią, mieszaną, uzyskano w procesie hodowli. Niezależnie od tych cech, dla odpowiedniego wyglądu sierści naszego pupila szalenie ważna jest dieta. - Niezbędne aminokwasy, czyli białka, mocno wpływają na jakość sierści. Dzięki prawidłowo zbilansowanej diecie i suplementowaniu sierść naszego pupila będzie wyglądała zdrowo. Istotne są także witaminy z grupy A i C, cynk i biotyna - zaznaczała Joanna Biernacka-Stefańska. 

Posłuchaj
13:01 sierśćx 13 marzec 2023 14_24_10.mp3 Sierść czy włosy - co mają psy? (Dajesz radę/Czwórka) 

Badanie sierści może być jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, by dowiedzieć się, czy nasz ukochany czworonożny przyjaciel ma się dobrze, i sprawdzić jego stan zdrowia.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Kinga Biernacka-Stefańska (groomer)

Data emisji: 13.03.2023

Godzina emisji: 14.15

kd

Czytaj także

Wakacje z pupilem. "Spraw, by dla niego lato też było frajdą"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 19:17
Niektórzy zabierają czworonogi na wakacje ze sobą, inni wolą zostawić pupila w domu, pod opieką bliskich lub zawożą swoich podopiecznych m.in. do specjalnego hotelu dla zwierząt. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczeniaki. Jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 20:54
Psie szczenięta kojarzą nam się bardzo dobrze, są słodkie, milutkie i kochane. Monika Sacewicz, technik weterynarii i hodowca psów, przypomina, że to też nowi członkowie rodzin, którzy wymagają naszego czasu, zaangażowania naszej uwagi i finansów. 
rozwiń zwiń