Pies w ubraniu. Potrzeba czy fanaberia?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 15:21
Sezon zimowy tuż tuż. Kupujemy ciepłe kurtki, jak się okazuje nie tylko dla siebie. Coraz więcej psów na polskich ulicach widzimy w ubrankach - kurtkach, bluzach czy sweterkach. To fanaberia właściciela czy może psy tego potrzebują?
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: unguryanu/Shutterstock.com

deszcz free pogoda free shutt 1200 .jpg
Problemy z retencją wodną. Jak je rozwiązać?

Okazuje się, że i psy potrzebują dodatkowego ocieplenia w postaci kombinezonów czy kurtek. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich ras.  


Posłuchaj
03:19 czwórka stacja nauka 27.11.2020 pies.mp3 Które psy potrzebują ubrań - opowiada Natalia Strokowska, lekarz weterynarii (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Wszystko zależy od rasy. Psy mają różną sierść, niektóre mają włos, są takie rasy, które tej sierści nie posiadają w ogóle, bądź też nie mają podszerstka - mówi Natalia Strokowska, lekarz weterynarii. - Noszenie ubrań jest zależne i dostoswane do pory roku i sierści podopiecznego - dodaje. 

Ekspertka zwraca uwagę, że hodowle psów i za tym idąca antropomorfizacja naszych podopiecznych to spełnienie zachcianek człowieka. - Traktujemy naszych futrzastych przyjaciół jak członków rodziny. Nadajemy im cechy ludzkie, też przebierając ich w stroje i ubranka - wyjaśnia. Perspektywa ubierania psów wg najnowszych trendów może być naprawdę kusząca.

Moda wielkich marek 

Ostatnio coraz więcej marek decyduje się na tworzenie osobnych kolekcji dla naszych zwierzaków. - Dla niektórych zwierzęta stanowią też dodatek do stylu. Psia moda, w propozycjach niektórych domów mody np. Dior, można zobaczyć kolekcje dla psich modeli i psich celebrytów - dodaje lekarz weterynarii. 

Czytaj także:

ekologia smog1200.jpg
Tym oddycha miasto. Dlaczego kliny napowietrzające są ważne?

- Ubrania na zimę na pewno potrzebują charty, whippety, charciki włoskie, pinczery - wymienia specjalistka. - Są też rasy, które w ogóle nie posiadają włosów jak meksykański pies bezwłosy czy grzywacz chiński - one bardzo marzną zimą, nie posiadają też tkanki tłuszczowej podskórnej, mają bardzo cienką tę warstwę. Wręcz jest wskazane żeby w okresie zimowym zakładać im te ubranka - zaleca. 

Okazuje się, że to czy pies marznie na danej szerokości geograficznej nie zależy od tego skąd jego rasa pochodzi. - W Boliwii czy w Peru, wysoko w górach, widać psy bezwłose. Mieszkańcy ubierają je w t-shirty, by nie marzły - mówi rozmówczyni Czwórki. - Nie zawsze charakter sierści idzie w parze z tym skąd pies pochodzi - dodaje. 

To nie fanaberia

- Jeśli nie ubierzemy psa, rasy, która tego wymaga, to może dojść do wyziębienia organizmu zwierzęcia, obniżenia odporności, a co za tym idzie zwiększenia podatności na choroby - ostrzega lekarka. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 27.11.2020

Godzina emisji: 12.24

pj

Czytaj także

Psy potrafią liczyć - to dowód na ewolucję ich mózgów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:55
Psy potrafią liczyć - to przełomowe odkrycie naukowców z Emory University w Atlancie. "Psie" liczenie bardzo jednak różni się od ludzkiego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiek psa będzie liczony na nowo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:20
Do tej pory przyjmowano, że każdy psi rok życia odpowiada siedmiu ludzkim. Naukowcy z uniwersytetu w San Diego przyjrzeli się genom tych czworonogów i ustalili, że w przeliczeniu roczne szczenię jest dużo starsze, niż moglibyśmy przypuszczać.
rozwiń zwiń