Taniec integracyjny. Daje radość i... leczy

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 14:06
Taniec dla ludzi niepełnosprawnych jest formą rehabilitacji, a także źródłem radości oraz sposobem integracji ze społeczeństwem.
Audio
  • Taniec na wózkach - jak wyglądają treningi i co ta dyscyplina daje sportowcom? Rozmowa z Iwoną Ciok (Sens dance/Czwórka)
Ciężkie treningi owocują zwycięstwami w różnych zawodach. A jak przyznaje Iwona Ciok, tytułów mistrzowskich Polacy mają już wiele
Ciężkie treningi owocują zwycięstwami w różnych zawodach. A jak przyznaje Iwona Ciok, tytułów mistrzowskich Polacy mają już wieleFoto: PAp/Tomasz Gzell

Na turniejowych parkietach taniec integracyjny obecny jest od 1977 roku, kiedy to zawody w tej dyscyplinie odbyły się w Szwecji. W Polsce sport ten również obecny jest od wielu lat, a tancerze rywalizują głównie w dwóch kategoriach - "kombi", gdy na wózku porusza się tylko jeden z partnerów, a także "duo", gdy oboje partnerzy tańczą w ten sposób.

Czytaj także
taniec balet 1200.jpg
Lekcja, która może zmienić całe życie tancerza

- Polacy odnoszą wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, od lat 90. zdobywamy puchary świata - opowiadała w rozmowie z Michałem Piwowarkiem Iwona Ciok, trenerka tańca, także integracyjnego. Ekspertka przyznaje, że ta dyscyplina jest świetną forma rehabilitacji dla jej podopiecznych. – Daje cel, by wykonywać wszystkie zadane ćwiczenia. A muzyka jest dodatkowym bodźcem – tłumaczyła Ciok.

W programie omawialiśmy także style tańca integracyjnego, a także wybraliśmy się na lekcję tej dyscypliny sportu.

***

Tytuł audycji: "Sens Dance"

Prowadzący: Michał Piwowarek

Gość: Iwona Ciok (trenerka tańca i prezes Stowarzyszenia Rehabilitacji i Tańca Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych "Swing-Duet")

Data emisji: 15.09.2015

Godzina emicji: 21.00

kd/mg

Czytaj także

Polski taniec hip-hopowy kontra amerykański

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 09:16
- Ostatnio wiele się u nas zmieniło. Zagraniczni trenerzy przyjeżdżają do Polski i aż dziwią się temu, jak bardzo chcemy tańczyć - mówi trenerka Anna Jujka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Electric boogie, czyli taniec ludzi-robotów

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2015 14:17
Taniec electric boogie jest specyficzny, niezwykle futurystyczny, przez wielu nazywany "tańcem robotów". O tej wyjątkowej odmianie porozmawiamy w czwartkowy wieczór w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kristóf Szabó. Lekkość baletu okupiona tytaniczną pracą

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 10:55
- Dopiero, gdy poszedłem do szkoły baletowej zobaczyłem, że ja tak naprawdę nie umiem nic. Musiałem zacząć całą naukę tańca od początku - wspominał Kristóf Szabó w Czwórce.
rozwiń zwiń