Muzyka z Ukrainy. Alyona Alyona, Kalush, Koloah

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2022 06:20
Patryk Grabowski zaprosił w kolejną podróż po nowych brzmieniach ukraińskiej muzyki. Tym razem skupił się na scenie elektronicznej i rapowej. 
Alyona Alyona
Alyona AlyonaFoto: mat. prasowe/Universal Music

Audycję rozpoczęliśmy od piosenki ukraińskiego reprezentanta w tegorocznym konkursie Eurowizji, zespołu Kalush Orchestra. Członkowie tego wyjątkowego projektu rapują w specjalnym slangu, zrozumiałym tylko dla mieszkańców miasta Kałusha. Twórcy projektu to: Oleg Psiuk, multiinstrumentalista i mistrz instrumentów ludowych Igor Didenczuk oraz superbohater mrocznych ulic Kałusza - tajemniczy CarpetMan

 - tajemniczy CarpetMan. Zespół reprezentuje nowego muzycznego ducha Ukrainy. W 2019 roku wydali singiel razem z ukraińską raperką Alyoną Alyoną - utwór pt. "Gori" - i zostali nominowani do prestiżowej nagrody YUNA Awards. Kalush razem z Margaret wystąpili na Europejskim Stadionie Kultury, który w 2021 roku odbył się w Rzeszowie.

KALUSH ORCHESTRA – Stefania | Нацвідбір на Євробачення-2022 / Eurovision

Potem usłyszeliśmy multiinstrumentalistkę z Odessy - Julię Zaporożec w duecie z jednym z najbardziej wyrazistych muzyków ukraińskiej sceny elektronicznej - Koloah. Na naszej playliście znajdzie się również miejsce dla wszechstronnie utalentowanego artysty, aktora i muzyka - Yuriego Kaplana, znanego również jako Valentin Strykalo. Podróż zakończyliśmy kompozycjami Ivana Dorna i Alyony Alyony.

alyona alyona feat. JAMALA - Забирай / alyona alyona

Iwan Dorn to ukraiński piosenkarz, DJ, prezenter telewizyjny i producent. W latach 2006–2010 występował w zespole Para Normalnych, od 2010 pracuje na własny rachunek., wydał trzy albmy studyjne: "Co’n’dorn", "Randorn" i "OTD". Alyona Alyona - jeszcze do niedawna - była urodzoną na ukraińskiej wsi przedszkolanką, pełną kompleksów i złych myśli. Dziś jest gwiazdą hip-hopu o międzynarodowym zasięgu i wzorem dla wielu (nie tylko) dziewczyn. - Moje utwory są o ludziach, którzy w siebie nie wierzą, o tym, że muszą to zrobić - przyznaje raperka. Zaczęło się od klipu domowej roboty do utworu "Ribki", który pojawił się na YouTube jesienią 2018 roku i z miejsca zyskał popularność. Już pół roku później Alyona Savranenko mogła się poszczycić albumem "Pushka", przez wielu uznawanym za jeden z najważniejszych debiutów 2019 r.

Posłuchaj
53:11 2022_03_05 16_06_42_PR4_Muzyczne_biuro_podrozy.mp3 Jak brzmi młoda Ukraina? Patryk Grabowski prezentuje najciekawszych ukraińskich artystów (Muzyczne Biuro Podróży/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Muzyczne Biuro Podróży

Prowadzi: Patryk Grabowski

Data emisji: 05.03.2021

Godzina emisji: 16.05

kul

Czytaj także

"Zrobiliśmy coś pięknego". Tak było na One Love Music Festival

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 10:45
- Na tym festiwalu oglądałem wiele fantastycznych koncertów gwiazd muzyki reggae i dub, dlatego z dużą ciekawością przyglądałem się tegorocznemu line-upowi. Mocnym punktem była Nneka, świetna dziewczyna i artystka z Nigerii, do tego Smolik, Grubson, Gutek i Zalewski - opowiada Maken, gospodarz festiwalowej audycji z One Love Music we Wrocławiu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Przybysz: skończył się świat po "Zimie"

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 14:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu”, zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały ulubione utwory. Tym razem Paulina Przybysz opowiada o historii powstania utworu "Zima". 
rozwiń zwiń